🕒 10 min czytania
Robyg ma niski wskaźnik zadłużenia (dług netto to 0,22 kapitału przy limicie 1,10 z warunków emisji), ale jego wzrost w 2026 r. w dużej części pochodzi od spółek tego samego właściciela i z wyceny nieruchomości, a nie z przekazań mieszkań. Od lipca deweloper jest notowany na GPW i dostał z oferty akcji 321,5 mln zł netto, a w październiku sprzedał obligacje za 200 mln zł z marżą niższą niż w seriach z 2025 r.
W skrócie:
- Przychody wyniosły 1 813,0 mln zł w 2023 r., 1 301,4 mln zł w 2024 r. i 1 546,1 mln zł w 2025 r.; zysk netto akcjonariuszy jednostki dominującej 373,8 mln zł, 250,9 mln zł i 317,8 mln zł.
- W I połowie 2026 r. przychody wzrosły o 49,5% do 727,3 mln zł, ale 46,8% z nich pochodziło od podmiotów powiązanych (nasze wyliczenie).
- Przepływ operacyjny był ujemny: −146,4 mln zł w 2025 r. i −12,6 mln zł w I półroczu 2026 r.
- Nominał obligacji na Catalyst po emisji serii PI to 675 mln zł (nasze wyliczenie), wszystkie serie są niezabezpieczone, pierwszy wykup przypada w styczniu 2029 r.
- Warunki emisji zawierają mało znany zapis o strukturze przychodów, a udział sprzedaży lokali spadł w I półroczu do 52,4% (nasze wyliczenie).
Skąd biorą się przychody Robyga?
Robyg buduje i sprzedaje mieszkania w Warszawie, Trójmieście, Wrocławiu i Poznaniu, a w 2026 r. kupił pierwszy grunt w Krakowie. Jego właścicielem jest niemiecka grupa TAG Immobilien, która w Polsce kontroluje też dewelopera Vantage Development. To ważne, bo Robyg buduje dla Vantage jako generalny wykonawca i sprzedaje mu grunty. Według skonsolidowanego sprawozdania za 2025 r. przychody spadły w 2024 r. o 28,2%, a w 2025 r. wzrosły o 18,8% (nasze wyliczenia). Sama sprzedaż lokali wyglądała jednak inaczej: 1 735,8 mln zł w 2023 r., 1 116,5 mln zł w 2024 r. i 1 100,3 mln zł w 2025 r. Wzrost w 2025 r. dały usługi budowlane dla wspólnych przedsięwzięć warte 405,1 mln zł.
W I półroczu 2026 r. zmiana jest jeszcze wyraźniejsza. Sprawozdanie półroczne pokazuje przychody 727,3 mln zł wobec 486,4 mln zł rok wcześniej. Lokale dały 381,1 mln zł (wzrost o 23,1%, nasze wyliczenie), usługi dla grupy Vantage 152,6 mln zł i 7,9 mln zł, usługi dla wspólnych przedsięwzięć 61,7 mln zł, a sprzedaż gruntów i nakładów spółkom Vantage aż 116,6 mln zł (rok wcześniej 11,0 mln zł). Łącznie przychody od podmiotów powiązanych wyniosły 340,3 mln zł, czyli 46,8% całości.
Co z tego wynika? Część półrocznego wzrostu to jednorazowa sprzedaż ziemi wewnątrz grupy właściciela, a nie mieszkań klientom. Rośnie też to, co klienci już wpłacili: zaliczki od nabywców wzrosły z 497,1 mln zł do 713,8 mln zł, czyli o 43,6% (nasze wyliczenie). Według sprawozdania zarządu w półroczu grupa zakontraktowała 1 280 lokali, a przekazała 621. W całym 2025 r. było to ponad 2 570 umów i około 1 700 przekazań, w 2024 r. około 1 900 umów i 2 331 przekazania (dane obejmują wspólne przedsięwzięcia). Sprzedaż kontraktowa wyprzedza więc przekazania, co zapowiada przychody w kolejnych okresach.
Słabszą stroną jest marża. Marża brutto całej grupy spadła z 23,0% do 17,2% (nasze wyliczenie), bo usługi budowlane i grunty mają niską rentowność, a marża na samych lokalach obniżyła się z 31,5% do 28,0%. W latach 2023 do 2025 marża brutto grupy wynosiła 25,5%, 25,0% i 24,5%.
Ile zysku to gotówka, a ile wycena?
Zysk operacyjny Robyga zawiera pozycję, która nie daje gotówki: przeszacowanie nieruchomości inwestycyjnych do wartości godziwej. W 2025 r. było to 133,6 mln zł przy zysku operacyjnym 411,0 mln zł. Po odjęciu wyceny zysk operacyjny wynosi 277,4 mln zł, a w poprzednich latach 267,0 mln zł (2024) i 409,2 mln zł (2023), wszystkie według naszego wyliczenia na danych ze sprawozdania za 2025 r. W I półroczu 2026 r. wycena dała 45,9 mln zł przy zysku operacyjnym 127,0 mln zł, czyli 36,1% (nasze wyliczenie). Bez niej zysk operacyjny wzrósł z 67,1 mln zł do 81,1 mln zł.
Zysk netto akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł w półroczu 102,5 mln zł wobec 82,2 mln zł, czyli o 24,8% więcej (nasze wyliczenie). Rentowność kapitału, liczona jako zysk dominującej do jej kapitału, wynosiła 24,9% w 2023 r., 14,3% w 2024 r. i 15,4% w 2025 r. (nasze wyliczenia). To dobre wyniki jak na dewelopera z tak niskim zadłużeniem.
Gorzej wygląda gotówka. Przepływ z działalności operacyjnej wyniósł +507,4 mln zł w 2023 r., +41,4 mln zł w 2024 r. i −146,4 mln zł w 2025 r. W I półroczu 2026 r. był ujemny drugi raz z rzędu: −12,6 mln zł wobec −97,6 mln zł rok wcześniej. Główny powód w tym półroczu to należności, które urosły o 254,6 mln zł (nasze wyliczenie, z 278,3 mln zł do 532,9 mln zł). Należności od grupy Vantage wynoszą 102,7 mln zł, a jednocześnie Vantage wpłaciła 169,7 mln zł zaliczek na grunty, które Robyg ma jej sprzedać. Deweloper zarabia więc w księgach szybciej, niż dostaje pieniądze.
Ujemny przepływ operacyjny u dewelopera nie musi być sygnałem kłopotów, bo kupno ziemi i budowa pochłaniają gotówkę przed przekazaniami. W przypadku Robyga zapasy wzrosły z 1 797,8 mln zł na koniec 2024 r. do 2 636,4 mln zł w czerwcu 2026 r., a zaliczki klientów rosną. Ryzyko polega na czym innym: rosnąca część wyniku pochodzi z wyceny i z transakcji z grupą właściciela, których rynkowości z zewnątrz nie da się ocenić. Sprawozdanie opisuje ich warunki w nocie o podmiotach powiązanych, ale nie porównuje cen gruntów z rynkiem. Dla obligatariusza ma to znaczenie, bo przy słabszym rynku mieszkań wycena nieruchomości może spaść równie szybko, jak rosła.
Osobną sprawą są koszty odsetek. W 2025 r. większość odsetek trafiła do wartości zapasów: skapitalizowano 46,1 mln zł, a w rachunku wyników widać tylko 14,2 mln zł. Takie odsetki obciążą wynik dopiero przy sprzedaży mieszkań.
Jak duży jest dług i kiedy trzeba go spłacić?
Zadłużenie odsetkowe grupy wynosiło 442,0 mln zł na koniec 2023 r., 575,7 mln zł na koniec 2024 r., 913,1 mln zł na koniec 2025 r. i 987,8 mln zł w czerwcu 2026 r. Dług netto według definicji z warunków emisji przeszedł z nadwyżki gotówki −151,2 mln zł w 2023 r. do 221,5 mln zł w 2024 r., 461,4 mln zł w 2025 r. i 501,0 mln zł w czerwcu 2026 r. Wskaźnik długu netto do kapitału własnego wynosi 0,22, tyle samo co pół roku wcześniej, bo kapitał rósł razem z długiem (do 2 272,3 mln zł).
Struktura długu się zmienia. W półroczu Robyg wykupił serię PD za 88,2 mln zł, a kredyty odnawialne wzrosły z 189,6 mln zł do 349,0 mln zł, czyli o 84,1% (nasze wyliczenie). Obligacje w bilansie to 479,4 mln zł. Do tego dochodzą pożyczki od partnerów we wspólnych przedsięwzięciach (119,0 mln zł) i weksle (36,5 mln zł), które definicja kowenantu wyłącza z długu.
Na Catalyst notowane są trzy serie, wszystkie niezabezpieczone i oprocentowane według WIBOR 6M plus marża. Seria PF (ROB0129, 250 mln zł) ma wykup 10 stycznia 2029 r. i marżę 2,60% według noty informacyjnej. Seria PG (ROB0529) razem z dołączoną do niej serią PH ma 225 mln zł i wykup 7 maja 2029 r.; marża PG to 2,60%. Nowa seria PI ma 200 mln zł, wykup 22 października 2030 r. i marżę 2,10% według noty serii PI. Nominał wszystkich serii to 675 mln zł (nasze wyliczenie). Najbliższy wykup przypada za 804 dni (nasze wyliczenie od 29 października 2026 r.).
Płynność na koniec czerwca: 198,6 mln zł gotówki (z tego 43,8 mln zł o ograniczonej dostępności) i 139,1 mln zł na rachunkach powierniczych wobec 168,8 mln zł długu krótkoterminowego. Gotówka pokrywa krótki dług 1,18 raza (nasze wyliczenie). Po dniu bilansowym spółka dostała 321,5 mln zł z emisji akcji, mBank podniósł limit kredytu do 250 mln zł, a Erste przedłużył kredyt do 30 października 2026 r.
Relacja długu netto do zysku operacyjnego z amortyzacją, ale bez wyceny nieruchomości, wynosiła 0,81 w 2024 r., 1,62 w 2025 r. i 1,68 za 12 miesięcy do czerwca 2026 r. (nasze wyliczenia). Pokrycie odsetek zyskiem operacyjnym bez wyceny spadło z 4,6 raza w 2025 r. do około 2,6 raza w I półroczu 2026 r. (nasze wyliczenie na odsetkach naliczonych 31,7 mln zł). To wciąż bezpieczne poziomy, ale kierunek jest wyraźny: dług rośnie szybciej niż zysk operacyjny.
Co obligatariusz powinien wiedzieć o kowenantach?
Najważniejszy kowenant wszystkich trzech serii jest prosty: Wskaźnik Zadłużenia Netto, czyli dług netto do kapitału własnego grupy, nie może przekroczyć 1,10 na koniec czerwca i grudnia. Przy wskaźniku 0,22 zapas jest bardzo duży: dług netto mógłby wzrosnąć do 2 499,5 mln zł, czyli o 1 998,6 mln zł ponad obecny poziom (nasze wyliczenie). Definicja jest jednak łagodna dla emitenta. Liczy pieniądze na otwartych rachunkach powierniczych w całości, a na zamkniętych w połowie, i wyłącza pożyczki od podmiotów powiązanych i partnerów, które w czerwcu wynosiły 155,5 mln zł.
Mniej znany jest zapis o przychodach, który w warunkach serii PF, PG i PI jest podstawą do żądania wcześniejszego wykupu. Dotyczy sytuacji, gdy przychody z podstawowej działalności prowadzonej przez grupę w dniu emisji stanowią mniej niż połowę wszystkich przychodów. Warunki nie definiują, czym jest podstawowa działalność. Jeśli liczyć tylko sprzedaż lokali, jej udział w przychodach spadł z 95,7% w 2023 r. do 71,2% w 2025 r. i 52,4% w I półroczu 2026 r. (nasze wyliczenia). Jeżeli podstawową działalnością są także usługi budowlane, które Robyg świadczył już w dniu emisji, udział jest dużo wyższy. Nie twierdzimy, że zapis został naruszony; pokazujemy tylko, że przy dalszym wzroście sprzedaży gruntów i usług dla grupy właściciela ten zapis może zyskać znaczenie.
Obligatariusze są wierzycielami niezabezpieczonymi. Banki mają hipoteki i zastawy na projektach, więc przy kłopotach to one byłyby spłacane pierwsze z najcenniejszych aktywów. Przeciwwagą jest kapitał własny, który stanowi 46,7% aktywów, i silny właściciel. TAG ma po ofercie 67,10% akcji, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju 5,50%, a pozostali akcjonariusze 27,40%. W ofercie publicznej spółka sprzedała 9 646 706 nowych akcji po 34 zł, a TAG sprzedał 25 000 000 istniejących akcji.
Wartość księgowa na akcję po doliczeniu wpływów z oferty to około 23,72 zł, więc cena z oferty odpowiadała 1,43 wartości księgowej (nasze wyliczenia, przybliżone). Rynek akcji wycenił więc kapitał Robyga powyżej wartości z bilansu, co dla obligatariusza jest dodatkowym buforem. Ten bufor zależy jednak od cen mieszkań i gruntów, bo zapasy to 54,2% aktywów (nasze wyliczenie).
Marża nowej serii PI jest niższa o 0,5 pkt proc. od marży serii PF i PG (nasze wyliczenie). Inwestorzy zaakceptowali niższe wynagrodzenie za ryzyko po debiucie akcji i przy niskim wskaźniku zadłużenia. Na co patrzeć dalej? Na test kowenantu na 31 grudnia 2026 r. po emisji serii PI, na udział sprzedaży lokali w przychodach w raporcie rocznym i na to, czy przepływ operacyjny wróci powyżej zera, gdy zaliczki 713,8 mln zł zamienią się w przekazania. Treści aneksu do kredytu w Banku Pekao z 22 października 2026 r. nie sprawdzaliśmy.
Nasza ocena: Robyg spełnia kowenant zadłużenia z bardzo dużym zapasem, ale jakość jego wyników słabnie, bo coraz większa część przychodów i zysku pochodzi z transakcji z grupą właściciela i z wyceny nieruchomości, a nie z gotówki od nabywców mieszkań.
Materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej.
Wszystkie analizy tej spółki znajdziesz na stronie Robyg w serwisie.
Zobacz też
PCC Exol: wykup obligacji za 45,0 mln zł i kredyt w ich miejsce2 listopada, 2026
Tydzień na Catalyst: 26 października – 1 listopada 20261 listopada, 2026
PragmaGO: obligacje serii F1 do 100 mln zł, WIBOR + 3,45–3,95 p.p.31 października, 2026
Invest Komfort Finance: wskaźnik 0,26 przy progu 0,830 października, 2026
Novdom: 141,7 mln zł przychodów, zysk z 12 miesięcy 0,72 mln zł30 października, 2026
Adatex: wskaźnik zadłużenia 1,38 przy limicie 1,4030 października, 2026
Inpro: 9,3 mln zł odsetek w zapasach, pokrycie 5,4 razy, nie 1130 października, 2026
AOW Faktoring: portfel +25,0%, dług +47,4%, kapitał −6,0%30 października, 2026


