🕒 10 min czytania
AOW Faktoring z Częstochowy rośnie szybciej niż jego kapitał: portfel kupionych faktur powiększył się w 2025 roku o 25,0%, zadłużenie odsetkowe o 47,4%, a kapitał własny spadł o 6,0%, więc obligatariusz dostaje zastaw na portfelu, ale cienką poduszkę w bilansie. Nasza ocena: wynik półrocza 2026 roku jest w większości efektem wyceny nieruchomości, a o spłacie 47 mln zł obligacji zdecyduje ściągalność faktur i dostęp do kolejnych emisji.
W skrócie
- Spółka kupuje faktury od mikro, małych i średnich firm. W 2025 roku przychody wyniosły 12,4 mln zł (+40,6%), zysk netto tylko 0,6 mln zł.
- Zysk operacyjny pokrywał koszty odsetek 1,20× w 2025 roku, 1,16× rok wcześniej.
- Zadłużenie odsetkowe wynosi około 3,0× kapitału własnego (naszym wyliczeniem), a gotówki jest mniej niż 1 mln zł.
- Pięć serii obligacji o łącznym saldzie 46,96 mln zł ma zastaw rejestrowy na zbiorze wierzytelności; w 2027 roku do wykupu przypada 14,96 mln zł.
- Zysk netto za pierwsze półrocze 2026 roku, 3,5 mln zł, zawiera 9,1 mln zł z wyceny nieruchomości.
Skąd się bierze zysk i dlaczego prawie go nie ma
AOW Faktoring działa od 2011 roku jako spółka akcyjna, zarejestrowana w Częstochowie pod numerem KRS 0000406764. Prezes Michał Kinkel ma 80% akcji, jego matka Maria Kinkel 20%, a akcje nie są notowane. Spółka zalicza się do małych faktorów niezależnych od banków: limity dla klientów sięgają 100 tys. zł dla mikrofirm, 1 mln zł dla małych i 10 mln zł dla średnich. W 2025 roku obsłużyła 108 klientów krajowych i wykupiła 8 651 faktur, średnio po około 33 tys. zł. Wartość wykupionych faktur wyniosła 288 mln zł, o 35% więcej niż rok wcześniej. Źródło: sprawozdanie zarządu za 2025 rok.
Przychody rosną szybko: 7,0 mln zł w 2023 roku, 8,8 mln zł w 2024 roku i 12,4 mln zł w 2025 roku. Zysk z działalności operacyjnej wzrósł z 4,1 mln zł do 4,9 mln zł, a potem do 6,6 mln zł. Problem leży niżej w rachunku wyników. Równie szybko rosły odsetki, które spółka płaci od długu: 3,7 mln zł w 2023 roku, 4,2 mln zł w 2024 roku i 5,5 mln zł w 2025 roku (+31,6%). Pokrycie odsetek zyskiem operacyjnym wyniosło więc 1,12×, 1,16× i 1,20× w kolejnych latach, czyli po zapłaceniu odsetek zostaje niewielka nadwyżka. Zysk brutto w 2025 roku to 1,2 mln zł, a po podatku 0,6 mln zł. Efektywna stawka podatku wyniosła 49,4% (0,60 mln zł z 1,21 mln zł), wobec 18,5% rok wcześniej; przyczyny tej różnicy w przeczytanych notach nie ustaliliśmy. Źródło: sprawozdanie finansowe za 2025 rok.
Zysk netto wyniósł 0,48 mln zł w 2023 roku, 0,60 mln zł w 2024 roku i 0,61 mln zł w 2025 roku. Zwrot z kapitału własnego (zysk netto do kapitału na koniec roku, naszym wyliczeniem) to 2,2%, 2,7% i 2,9%, a obligacje spółki oprocentowane są na 8,4-9,4% rocznie. Nie oznacza to straty, bo firma finansuje się też kapitałem własnym i rozliczeniami z klientami, ale pokazuje, że praca na pożyczonych pieniądzach zostawia właścicielom niewiele. Przychody w stosunku do średniego portfela faktur stanowią 15,7% (12,4 / 78,9 mln zł), a koszt odsetek w stosunku do średniego zadłużenia odsetkowego 10,5% (naszym wyliczeniem). Różnica 5,2 punktu procentowego musi pokryć koszty działalności (4,7 mln zł, czyli 37,9% przychodów) oraz odpisy na należności.
Model biznesowy ma też ryzyka, które spółka opisuje sama. Podstawowe to brak zapłaty przez odbiorcę faktury; w faktoringu z regresem odpowiedzialność za zwrot finansowania spada wtedy na klienta, ale jeśli niewypłacalny jest zarówno dłużnik, jak i klient, spółka musi tworzyć odpisy albo spisać należność. Drugie ryzyko to płynność: gdyby faktury na dużą skalę nie zostały spłacone, spółka ograniczyłaby nowe finansowanie i sięgnęła po wyższe limity kredytów w rachunku bieżącym. Trzecie to stopy procentowe. Oprocentowanie obligacji i kredytów jest zmienne, więc wzrost WIBOR podnosi koszty finansowe od razu, a prowizje od klientów zmieniają się wolniej. Sprawozdanie zarządu dodaje, że spadek stóp w ostatnich latach zmniejsza prowizje faktoringowe, więc rentowność działa w obie strony. Zarząd ocenia, że rozproszony portfel ogranicza skutki braku płatności od kilku odbiorców, choć jednocześnie przyznaje, że znalezienie odpowiednio wiarygodnych klientów jest trudne.
Dług rośnie szybciej niż kapitał
Na koniec 2025 roku aktywa wynosiły 97,9 mln zł (79,2 mln zł rok wcześniej), a z tego 87,7 mln zł to należności krótkoterminowe, czyli portfel faktur. Zobowiązania urosły o 35,4% do 76,8 mln zł, a kapitał własny spadł z 22,4 mln zł do 21,1 mln zł. Kapitał stanowił 21,5% aktywów wobec 28,4% rok wcześniej i 31,7% na koniec 2023 roku. Zobowiązania były 3,6× większe od kapitału własnego (2,5× rok wcześniej). Źródło: sprawozdanie finansowe za 2025 rok.
Spółka nie jest bankiem, więc dług netto do EBITDA nie jest tu właściwą miarą. Zamiast tego liczymy zadłużenie odsetkowe: obligacje z naliczonymi odsetkami 42,7 mln zł i kredyty w rachunkach bieżących 20,1 mln zł łącznie 62,7 mln zł na koniec 2025 roku wobec 42,6 mln zł rok wcześniej (+47,4%). To 2,97× kapitału własnego, po roku 1,90×. Podział zobowiązań krótkoterminowych na obligacje i kredyty odczytaliśmy z układu tabel w sprawozdaniu i sprawdziliśmy sumami, ale sprawozdanie nie opisuje go wprost, więc warto go potwierdzić w samym PDF. Do zadłużenia dochodzą 12,8 mln zł pozycji „inne zobowiązania”, które według nas dotyczą rozliczeń z klientami faktoringu.
Przepływy z działalności operacyjnej były ujemne trzeci rok z rzędu: minus 6,0 mln zł w 2024 roku i minus 8,6 mln zł w 2025 roku, bo gotówka zamienia się w nowe faktury szybciej, niż wraca. Wzrost sfinansowano emisją obligacji za 22 mln zł i dodatkowym kredytem 4,6 mln zł, przy wykupie serii P i R za 10,8 mln zł i odsetkach zapłaconych 5,4 mln zł. Środki pieniężne wynosiły na koniec 2025 roku 0,67 mln zł, a na 30 czerwca 2026 roku około 0,3 mln zł. Kapitał własny zmniejszył się mimo dodatniego wyniku, bo w pasywach pojawiła się pozycja minus 1,6 mln zł, której nota nie wyjaśnia czytelnie (układ wskazuje na rozliczenie udziałów własnych, ale nie rozstrzygamy tego bez oryginału), oraz zaliczka z zysku dla właściciela w wysokości 0,25 mln zł. Zarząd deklaruje, że co roku zatrzymuje co najmniej 75% zysku netto.
Półrocze 2026: dobry wynik, który trzeba rozłożyć na części
31 sierpnia 2026 roku spółka opublikowała raport półroczny. Wartość wykupionych faktur wyniosła 141 mln zł (+8,5% r/r), przychody 7,7 mln zł wobec 5,0 mln zł (+53%), a zysk netto 3,5 mln zł wobec 0,1 mln zł rok wcześniej. Portfel faktur praktycznie się nie zmienił: 87,6 mln zł na 30 czerwca 2026 roku, czyli tyle co na koniec 2025 roku. Źródło: raport półroczny za I półrocze 2026 roku.
Za skokiem zysku stoi zmiana polityki rachunkowości. Nieruchomości przejęte przez spółkę w egzekucji, wcześniej wyceniane po cenie nabycia, wycenia się teraz według wartości godziwej. Dało to 9,1 mln zł pozostałych przychodów operacyjnych. Spółka wykorzystała ten przyrost do odpisów na należności dochodzone sądownie: w pozostałych kosztach operacyjnych jest 6,7 mln zł aktualizacji wartości aktywów niefinansowych. Zysk brutto półrocza wyniósł 4,4 mln zł; po odjęciu obu pozycji (4,4 − 9,1 + 6,7) zostaje około 1,9 mln zł. To nasze wyliczenie, które nie jest zyskiem „normalnym”, bo odpisy na należności zdarzają się w faktoringu regularnie. Dobrą stroną zmiany jest to, że wartość należności dochodzonych sądownie spadła według spółki do poziomu 10% kapitałów własnych, a na koniec 2025 roku netto stanowiły 24,1% kapitału (5,1 mln zł). Brutto było ich wtedy 10,2 mln zł, czyli 48,2% kapitału, a odpis wynosił połowę.
Wynik ze sprzedaży pokrywał koszty finansowe półrocza 1,47× (5,0 / 3,4 mln zł), rok wcześniej 1,08×. Kapitał własny wzrósł do 24,7 mln zł, 23,2% aktywów, ale gotówki jest tylko około 0,3 mln zł, a nowe aktywa trwałe (nieruchomości po wycenie) trudno szybko zamienić na pieniądze. Zarząd zapowiada, że zysk netto całego 2026 roku przekroczy 4 mln zł; to prognoza spółki, nie dane. Zadłużenie odsetkowe sięgnęło około 72,3 mln zł, czyli 2,92× kapitału własnego (naszym wyliczeniem z bilansu).
Czytelnik, który porównuje ten wynik z poprzednimi latami, powinien pamiętać o dwóch sprawach. Po pierwsze, półrocze 2025 roku było słabe (zysk netto 0,1 mln zł), więc wzrost r/r wygląda na ogromny z niskiej bazy. Po drugie, tempo wykupu faktur zwolniło: 141 mln zł w półroczu przy 288 mln zł w całym 2025 roku oznacza, że obroty rosną wolniej niż przychody. Przychody rosną szybciej od obrotów, co może wynikać z wyższych prowizji albo z odsetek od dłużej finansowanych faktur; sprawozdanie półroczne nie rozdziela tego jednoznacznie, więc nie wyciągamy wniosku o przyczynie.
Obligacje: zastaw na zmiennym portfelu i luki w dokumentach
Na Catalyst notowanych jest pięć serii obligacji o zmiennym oprocentowaniu opartym o WIBOR 3M, w ramach III Programu Emisji z limitem salda 50 mln zł. Saldo według naszej bazy z 23 października 2026 roku wynosi 46,96 mln zł: seria S 4,96 mln zł (wykup 22 lutego 2027 roku, marża 5,5%), T 10 mln zł (23 października 2027 roku, marża 5,0%), U 12 mln zł (25 maja 2028 roku, 4,8%), W 10 mln zł (24 października 2028 roku, 4,8%) i X 10 mln zł (20 maja 2029 roku, 4,6%). Kupony według Notorii wynoszą od 8,43% do 9,38%, czyli około 4,1 mln zł odsetek rocznie od całości (naszym wyliczeniem). Źródło: nota informacyjna serii X.
Harmonogram jest skupiony: w 2027 roku do wykupu przypada 14,96 mln zł (4,96 mln zł w lutym i 10 mln zł w październiku), w 2028 roku 22 mln zł, w 2029 roku 10 mln zł. Gotówka na 30 czerwca 2026 roku, około 0,3 mln zł, pokrywa wykupy z 2027 roku w 0,02 raza, więc spłata zależy od wpływów z faktur i od nowych emisji. Spółka już pokazała, że potrafi pozyskać pieniądze: 20 lutego 2026 roku wyemitowała serię X na 10 mln zł, a serię S spłaca ratami (1,733 mln zł 20 lutego 2026 roku; Notoria pokazuje dalszą amortyzację do nominału 600 zł za obligację, czego terminu nie ustaliliśmy).
Zabezpieczeniem jest zastaw rejestrowy na zbiorze wierzytelności istniejących i przyszłych, do najwyższej sumy 150% nominału emisji, oraz oświadczenie o poddaniu się egzekucji. W sprawozdaniu za 2025 rok zastawy serii S, T, U i W sumują się do 63,0 mln zł, czyli 71,9% portfela faktur (63,0 / 87,7 mln zł). Portfel pokrywa obligacje 2,06 razy, a razem z kredytami bankowymi 1,40 razy. Zastaw na zmiennym zbiorze faktur jest wart tyle, ile da się z nich ściągnąć, a sprawozdanie nie pokazuje, ile wierzytelności jest już obciążone na rzecz banków; kredyt w rachunku bieżącym ma natomiast hipotekę do 12,75 mln zł na siedmiu nieruchomościach. W serii X podwyższenie sumy zastawu do 150% miało zostać wpisane do rejestru do 31 maja 2026 roku, a potwierdzenia wpisu nie znaleźliśmy.
Warunków finansowych (limitu zadłużenia, dywidendy) w przeczytanych notach serii S i X nie znaleźliśmy, a baza nie wykazuje kowenantów, więc nie liczymy możliwego naruszenia. Brakuje nam też pełnych Warunków Emisji serii T, U i W. Biegły rewident Partner Zespół Biegłych Rewidentów wydał opinię bez zastrzeżeń do sprawozdania za 2025 rok, a Notoria pokazuje brak opóźnień w płatnościach (stan 22 października 2026 roku). Dodajmy, że w kwietniu 2025 roku spółka rozwiązała umowę z poprzednią firmą audytorską, a terminy raportów rocznych były przesuwane dwa lata z rzędu.
Karta spółki: AOW Faktoring na obligacyjnyinwestor.pl. Dokumenty spółki i raporty: relacje inwestorskie AOW Faktoring.
Materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej.
Zobacz też
PCC Exol: wykup obligacji za 45,0 mln zł i kredyt w ich miejsce2 listopada, 2026
Tydzień na Catalyst: 26 października – 1 listopada 20261 listopada, 2026
PragmaGO: obligacje serii F1 do 100 mln zł, WIBOR + 3,45–3,95 p.p.31 października, 2026
Invest Komfort Finance: wskaźnik 0,26 przy progu 0,830 października, 2026
Novdom: 141,7 mln zł przychodów, zysk z 12 miesięcy 0,72 mln zł30 października, 2026
Adatex: wskaźnik zadłużenia 1,38 przy limicie 1,4030 października, 2026
Inpro: 9,3 mln zł odsetek w zapasach, pokrycie 5,4 razy, nie 1130 października, 2026
Warimpex Financing PL: wskaźnik 1,83 przy progu 2,0030 października, 2026
