Rynekstan 20:32
  • Stopa NBPreferencyjna · RPP 03.113,75%od 05.03.202602.11.2026
  • Inflacja CPIr/r, wrzesień 20264,1%14.10.2026
  • ROR1127skarbowe roczne4,00%02.11.2026
  • TOS1129skarbowe 3-letnie stałe4,40%02.11.2026
  • COI1130skarbowe 4-letnie4,75%02.11.2026
  • EDO1136skarbowe 10-letnie5,35%02.11.2026
  • Obligacje PL 2Lrentowność4,64%▲ +4 pb02.11.2026
  • Obligacje PL 10Lrentowność6,35%▼ -4 pb02.11.2026
  • Obligacje USA 10Lrentowność4,94%▼ -4 pb30.10.2026
  • Obligacje DE 10Lrentowność3,34%▼ -4 pb02.11.2026
  • USD/PLNkurs EBC3,9395▼ -0,06%02.11.2026
  • EUR/PLNkurs EBC4,4185▲ +0,33%02.11.2026
  • EUR/USDkurs EBC1,1216▲ +0,39%02.11.2026
  • ZłotoNBP, zł/g503,71 zł▼ -1,48%02.11.2026
  • SrebroUSD/oz50,76 USD▲ +1,87%02.11.2026
?

Co oznaczają te liczby. Dane nie są notowaniami na żywo: kursy walut to fixing EBC z danego dnia, rentowności USA z poprzedniej sesji, stopa NBP i WIBOR obowiązują do kolejnej zmiany. Przy każdej liczbie jest data.

  • Stopa NBP (referencyjna · RPP 03.11): Stopa referencyjna NBP: podstawowa stopa procentowa banku centralnego, od której zależą oprocentowanie lokat, kredytów i obligacji skarbowych o zmiennym oprocentowaniu. Najbliższe decyzyjne posiedzenie RPP: 03.11.2026. Źródło: NBP, stan 02.11.2026.
  • Inflacja CPI (r/r, wrzesień 2026): Inflacja CPI r/r według GUS: o ile ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej. Od niej zależy oprocentowanie obligacji skarbowych COI i EDO od drugiego roku. Źródło: GUS, stan 14.10.2026.
  • ROR1127 (skarbowe roczne): ROR1127: obligacje skarbowe roczne o zmiennym oprocentowaniu (stopa NBP). Liczba to oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym serii sprzedawanej w tym miesiącu. Źródło: obligacjeskarbowe.pl (MF), stan 02.11.2026.
  • TOS1129 (skarbowe 3-letnie stałe): TOS1129: obligacje skarbowe 3-letnie o stałym oprocentowaniu. Liczba to oprocentowanie serii sprzedawanej w tym miesiącu. Źródło: obligacjeskarbowe.pl (MF), stan 02.11.2026.
  • COI1130 (skarbowe 4-letnie): COI1130: obligacje skarbowe 4-letnie indeksowane inflacją. Liczba to oprocentowanie w pierwszym roku; od drugiego roku inflacja + marża. Źródło: obligacjeskarbowe.pl (MF), stan 02.11.2026.
  • EDO1136 (skarbowe 10-letnie): EDO1136: obligacje skarbowe 10-letnie indeksowane inflacją. Liczba to oprocentowanie w pierwszym roku; od drugiego roku inflacja + marża. Źródło: obligacjeskarbowe.pl (MF), stan 02.11.2026.
  • Obligacje PL 2L (rentowność): Rentowność polskich obligacji skarbowych 2-letnich na rynku wtórnym: ile rocznie zarobi inwestor kupujący dziś i trzymający do wykupu. Odzwierciedla oczekiwania co do stóp NBP w najbliższych 2 latach. Źródło: worldgovernmentbonds, stan 02.11.2026.
  • Obligacje PL 10L (rentowność): Rentowność polskich obligacji skarbowych 10-letnich: koszt długoterminowego finansowania państwa i punkt odniesienia dla wyceny obligacji korporacyjnych. Źródło: worldgovernmentbonds, stan 02.11.2026.
  • Obligacje USA 10L (rentowność): Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA: najważniejsza stopa świata, wpływa na kurs dolara, wyceny akcji i obligacji na rynkach wschodzących, w tym w Polsce. Źródło: U.S. Treasury, stan 30.10.2026.
  • Obligacje DE 10L (rentowność): Rentowność 10-letnich obligacji Niemiec (Bund): stopa wolna od ryzyka strefy euro; różnica między polską a niemiecką rentownością to premia za ryzyko Polski. Źródło: Bundesbank, stan 02.11.2026.
  • USD/PLN (kurs EBC): Kurs dolara w złotych (fixing Europejskiego Banku Centralnego). Ważny dla obligacji w USD i dla importu/eksportu emitentów. Źródło: EBC, stan 02.11.2026.
  • EUR/PLN (kurs EBC): Kurs euro w złotych (fixing EBC). Część emitentów z Catalyst ma obligacje w euro, a deweloperzy rozliczają czynsze w euro. Źródło: EBC, stan 02.11.2026.
  • EUR/USD (kurs EBC): Kurs euro do dolara (fixing EBC): barometr siły dolara na świecie. Źródło: EBC, stan 02.11.2026.
  • Złoto (NBP, zł/g): Cena złota w złotych za gram według NBP (na podstawie notowań londyńskich). Tradycyjna „bezpieczna przystań” porównywana z obligacjami. Źródło: NBP, stan 02.11.2026.
  • Srebro (USD/oz): Cena srebra w dolarach za uncję (kontrakt SI=F, Yahoo Finance). Źródło: Yahoo Finance (SI=F), stan 02.11.2026.

Mosty Magazyny Energii: 100 mln zł obligacji przed startem magazynów

Autor: Wojciech Pabjaniak · opublikowano

Kontener magazynu energii obok farmy fotowoltaicznej

🕒 9 min czytania

Mosty Magazyny Energii nie ma jeszcze przychodów, a 100 mln zł obligacji ma być spłacone z czynszów, które siedem spółek celowych dostanie od farm należących do tej samej Grupy Mosty, więc o spłacie zdecyduje uruchomienie magazynów planowane na przełom 2026 i 2027 r. oraz kondycja poręczyciela, a nie wyniki emitenta. Dokumenty spółki pokazują solidne zabezpieczenia, ale też luki: nie ujawniono mocy ani pojemności magazynów, a kowenant zadłużenia poręczyciela ma mały zapas.

W skrócie:

  • Seria A (GMO1128) ma 100 mln zł nominału, kupon WIBOR 3M plus 3,50% i wykup w dwóch etapach: 20 mln zł 5 listopada 2027 r. i 80 mln zł 5 listopada 2028 r.
  • Grupa kapitałowa emitenta miała w I półroczu 2026 r. przychody 37 tys. zł i stratę netto 3,37 mln zł; nakłady na budowę wyniosły 48,9 mln zł, a gotówka spadła do 13,5 mln zł.
  • Kowenanty liczone dla Grupy Mosty: kapitał do aktywów 0,53 (min. 0,3), dług netto do EBITDA 2,92 (maks. 3,0), wskaźnik zabezpieczenia 169,78% (min. 150%).
  • Zabezpieczenia wyceniono na 169,8 mln zł, ale 60,4% tej kwoty to prognozowane czynsze od spółek z tej samej grupy (nasze wyliczenie).
  • Nasze wyliczenie obsługi długu do wykupu to ok. 115,0 mln zł, a prognozowane czynsze to ok. 109,5 mln zł do listopada 2028 r.

Z czego spłacany jest dług?

Emitent, czyli Mosty Magazyny Energii, sam nie prowadzi działalności operacyjnej. Według dokumentu informacyjnego jego zadaniem jest pozyskanie i terminowa spłata obligacji. Pieniądze z emisji trafiają jako pożyczki do siedmiu spółek celowych Mosty BESS 1 do 7, które kupują magazyny energii i wydzierżawiają je spółkom wytwórczym z Grupy Mosty, najczęściej przy istniejących farmach wiatrowych i fotowoltaicznych. Dzierżawcy płacą czynsz stały oraz zmienny, zależny od liczby cykli ładowania i rozładowania. Spółki celowe spłacają pożyczki, a emitent z tych wpływów obsługuje obligacje.

To oznacza, że płatnik i odbiorca należą do jednej grupy. Umowy dzierżawy zostały zawarte 1 grudnia 2025 r. (według wyceny PKF Advisory). Niezależnego klienta, który płaciłby za usługi magazynu, w przeczytanych dokumentach nie wskazano. Zabezpieczeniem jest za to poręczenie Grupy Mosty i siedmiu spółek celowych, zastawy rejestrowe na aktywach, rachunkach i udziałach oraz przelewy wierzytelności z umów dzierżawy.

Harmonogram z suplementu do warunków emisji wygląda następująco: odsetki płatne kwartalnie (5 lutego, 5 maja, 5 sierpnia i 5 listopada), rata kapitału 2 000 zł na obligację (20 mln zł) 5 listopada 2027 r. i wykup pozostałych 80 mln zł 5 listopada 2028 r. W bazie kupon wynosi 7,32%. Przy takim kuponie nasze wyliczenie to odsetki ok. 1,83 mln zł w każdym kwartale 2026 i 2027 r. oraz ok. 5,86 mln zł rocznie od listopada 2027 r. Od odsetek z 5 listopada 2026 r. do wykupu spółka musi więc zapłacić ok. 115,0 mln zł (ok. 15,0 mln zł odsetek i 100 mln zł kapitału), o ile WIBOR się nie zmieni.

Wycena PKF zawiera projekcję czynszów przekazaną przez spółkę: wartość bieżąca 2,63 mln zł za II półrocze 2026 r., 65,37 mln zł za 2027 r. i 34,53 mln zł za 2028 r. do 5 listopada, razem 102,52 mln zł. Po przeliczeniu na wartości nominalne (nasze przybliżenie z użyciem współczynników dyskontowych z tabeli) wychodzi ok. 109,5 mln zł. W 2027 r. czynsze (ok. 69,1 mln zł) przewyższają obsługę długu (ok. 27,3 mln zł), ale w 2028 r. (ok. 37,8 mln zł wobec ok. 85,9 mln zł) brakuje ok. 48,1 mln zł, które trzeba pokryć nadwyżką z poprzedniego roku, gotówką, wsparciem poręczyciela albo refinansowaniem. Spółka wprost wymienia „pozyskanie bankowego refinansowania zobowiązań z tytułu obligacji” jako kierunek prac, ale nie podała banku, kwoty ani terminu.

Na jakim etapie są projekty?

Według raportu półrocznego grupy emitenta projekty są w budowie. Rzeczowe aktywa trwałe wzrosły z 51,5 mln zł na koniec 2025 r. do 100,4 mln zł na 30 czerwca 2026 r. Większość to zaliczki na dostawy, 75,5 mln zł, a środki trwałe w budowie to 24,9 mln zł. Dostawcą magazynów jest Solarfun Renewable Energy Poland, spółka córka chińskiego Jiangsu Linyang Energy Storage. W 2026 r. spółki celowe zawarły umowy na generalne wykonawstwo, systemy sterowania SCADA/EMS, układy regulacji mocy, stacje transformatorowe i złącza kablowe. Grupa uzyskała pozwolenia na budowę oraz aneksy do warunków przyłączenia.

Zarząd planuje uruchomienie magazynów na przełomie 2026 i 2027 r. Sprawozdanie zawiera jednak ostrzeżenie, że w części punktów przyłączenia operatorzy sieci dystrybucyjnych nie wydali warunków z pełną mocą ładowania jednostki magazynowej. Spółka zapowiada „zagospodarowanie urządzeń zakupionych na potrzeby instalacji magazynów” w tych miejscach. Jeżeli magazyn nie może ładować się z pełną mocą, jego wartość dla dzierżawcy i czynsz zmienny mogą być niższe, niż zakładała projekcja.

Dla magazynów energii podstawowe wskaźniki to moc w MW i pojemność w MWh, bo od nich zależą przychody z arbitrażu, usług systemowych i rynku mocy. Tych danych nie ma w dokumencie informacyjnym, w sprawozdaniach ani w wycenie zabezpieczeń. Wiemy, że projektów jest siedem, a wartość bieżąca ich czynszów zawiera się od 7,79 mln zł (Mosty BESS 5) do 19,88 mln zł (Mosty BESS 6). Nie ma też w portfelu siedmiu spółek celowych umów mocowych: dokument informacyjny wspomina o dwóch wolnostojących projektach Grupy Mosty z wygranymi aukcjami rynku mocy, ale ich włączenie do grupy emitenta jest dopiero „planowane”. Umowa optymalizacyjna z podmiotem, który ma zarządzać pracą magazynów, też nie została opisana szczegółowo.

Jak wyglądają finanse emitenta i grupy?

Emitent w sprawozdaniu jednostkowym za 2025 r. miał 0 zł przychodów, stratę operacyjną 0,42 mln zł i stratę netto 1,11 mln zł; w 2024 r. strata netto wynosiła 19 tys. zł, a w 2023 r. 14 tys. zł. Do 2025 r. spółka nazywała się Mosty Fotowoltaika i była praktycznie pusta, więc trzyletnia historia mówi tylko, że prawdziwa działalność zaczęła się wraz z emisją 5 listopada 2025 r. Suma bilansowa wzrosła z 13,5 tys. zł do 120,4 mln zł, a koszty odsetek za 57 dni wyniosły 1,25 mln zł.

Obraz grupy kapitałowej (emitent plus siedem spółek celowych) za I półrocze 2026 r. jest podobny. Przychody to 37 tys. zł, koszty finansowe 3,85 mln zł, strata netto 3,37 mln zł, kapitał własny 14,5 mln zł przy aktywach 127,8 mln zł, czyli 11,4% (nasze wyliczenie). Wynik operacyjny jest ujemny, więc pokrycie odsetek wynosi −0,08×. Gotówka spadła z 40,9 mln zł do 13,5 mln zł, czyli o 66,9%. Wolne przepływy po nakładach to −37,7 mln zł, a dodatni przepływ operacyjny (11,2 mln zł) wynika głównie ze zmiany należności, w tym zwrotu podatków, a nie z działalności.

Dodatkowe źródła płynności to dopłaty wspólnika (wniesione 14,75 mln zł, do wniesienia 5,25 mln zł), należności podatkowe 8,4 mln zł oraz pożyczka od Grupy Mosty do 60 mln zł (WIBOR 3M plus 4,75%), z której wykorzystano ok. 4,9 mln zł. Pożyczka od poręczyciela jest droższa niż same obligacje. Ile jeszcze trzeba wydać na dokończenie budowy, spółka nie ujawnia, więc nie da się ocenić, czy te środki wystarczą. W rachunku przepływów pozycja 3,81 mln zł opisana jako nabycie udziałów własnych odpowiada niemal dokładnie odsetkom od obligacji z noty, a spółki zależne nie nabywały udziałów własnych, więc to prawdopodobnie błędna klasyfikacja (do wyjaśnienia przez spółkę).

Ile warte jest poręczenie i zabezpieczenie?

Kowenanty z warunków emisji liczone są dla Grupy Mosty, a nie dla emitenta. W poświadczeniu zgodności z 1 października 2026 r. na 30 czerwca spółka wykazała kapitał do aktywów 0,53 (251,9 mln zł do 473,6 mln zł) i dług netto do EBITDA 2,92 (154,2 mln zł do 52,8 mln zł). Zapas przy zadłużeniu jest mały: dług netto mógłby wzrosnąć o 4,2 mln zł albo EBITDA spaść o 2,6%, zanim wskaźnik przekroczy 3,0 (nasze wyliczenie). Nakłady na magazyny finansowane gotówką grupy podnoszą zadłużenie netto, a EBITDA zależy od cen energii: sprzedaż energii Grupy Mosty wyniosła 29,7 mln zł w I półroczu 2026 r. wobec 73,8 mln zł w całym 2025 r., a przychody z gwarancji pochodzenia spadły z 13,8 mln zł do 0,8 mln zł. Nie stwierdzamy naruszenia, bo spółka potwierdza zgodność, ale kierunek ryzyka jest widoczny. Skonsolidowana EBITDA 52,8 mln zł nie daje się odtworzyć z półrocznego sprawozdania w pliku PDF.

Poręczyciel ma wyniki wyraźnie lepsze niż emitent, ale słabnące. Grupa Mosty sprzedała w 2025 r. towary i usługi za 157,3 mln zł i zarobiła netto 35,2 mln zł (po przekształceniu sprawozdania 33,7 mln zł), a w I półroczu 2026 r. sprzedała za 54,9 mln zł i zarobiła zaledwie 0,08 mln zł zysku netto. Jej dług finansowy to według noty ok. 100,5 mln zł obligacji MME, 81,9 mln zł kredytów i niewielki leasing.

Wskaźnik zabezpieczenia 169,78% opiera się na wycenie PKF Advisory z 29 września 2026 r.: 169,8 mln zł, w tym zastaw nr 1 (aktywa i udziały, m.in. elektrownia wiatrowa 6 MW i Mosty Obrót) 67,3 mln zł i zastaw nr 3, czyli wartość bieżąca prognozowanych czynszów, 102,5 mln zł. Bez czynszów zabezpieczenie wynosi 67,3% należności (nasze wyliczenie). Dla elektrowni wiatrowej model zakłada prawa majątkowe po 160 zł za MWh tylko do I kwartału 2027 r. Suma wierszy tabeli zbiorczej wyceny (ok. 103,8 mln zł dla zastawu nr 1) nie zgadza się z podaną kwotą 67,3 mln zł, a przyczyny różnicy raport nie wyjaśnia. PKF zaznacza, że nie badał danych i przyjął je od zleceniodawcy.

Jakie zdarzenia dotyczą spółki w ostatnich miesiącach?

Obligacje weszły do obrotu na Catalyst 23 marca 2026 r. Już 2 czerwca GPW zawiesiła obrót z powodu nieprzekazania raportu rocznego za 2025 r., a wznowiła go 9 czerwca. Raport półroczny spółka opublikowała 28 września, a poświadczenie zgodności 1 października. W bazie nie ma nowszych komunikatów emitenta. Wcześniej, 26 maja i 1 czerwca, spółka dwukrotnie zmieniała harmonogram publikacji raportów, a raport roczny ukazał się dopiero 3 czerwca, czyli dzień po zawieszeniu obrotu. Z punktu widzenia obligatariusza to sygnał, że obsługa informacyjna dopiero się ustabilizowała, choć kolejne dokumenty, czyli raport półroczny i poświadczenie zgodności, ukazały się już 28 września i 1 października. Najbliższe wydarzenia to płatność odsetek 5 listopada 2026 r., uruchomienie magazynów, test kowenantów na 31 grudnia 2026 r. oraz informacje o refinansowaniu.

Ocena zależy od tego, co uznamy za główne ryzyko. Silne strony to zabezpieczenia rzeczowe, duży kapitał własny poręczyciela (0,53 aktywów), depozyt odsetkowy na dwa okresy i kwartalne badanie wskaźników. Słabe strony to emitent bez przychodów, ujemne pokrycie odsetek, zależność od jednej grupy po obu stronach umów dzierżawy, brak ujawnionej mocy projektów, ryzyko przyłączeniowe i rata 20 mln zł w listopadzie 2027 r.

Nasza ocena: Mosty Magazyny Energii mają zabezpieczenia, które na papierze spełniają wymogi, ale spłata zależy od jednego, jeszcze nieuruchomionego projektu w obrębie własnej grupy, a kowenant zadłużenia poręczyciela ma zapas rzędu 2,6% EBITDA.

Materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej.

Wszystkie analizy tej spółki znajdziesz na stronie Mosty Magazyny Energii w serwisie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polityka prywatności·Archiwum newsów rynkowych·Wyszukiwarka obligacji·Kontakt
Czy wiesz, że? (dotknij, aby przeczytać)

"Rynek niedźwiedzia" wzięło się od handlarzy skórami niedźwiedzia w Londynie na początku XVIII wieku, którzy sprzedawali skórę zwierzęcia, zanim je złapali (odpowiednik dzisiejszej krótkiej sprzedaży). Nazywano ich "bear-skin jobbers", skrócone do "bear". Termin udokumentowany już w 1761 roku w książce Thomasa Mortimera. Pochodzenie "rynku byka" jest mniej jednoznaczne, historycy nie są zgodni, prawdopodobnie nawiązanie do walk zwierząt (bull-baiting) popularnych w tamtej epoce.

Źródło: Merriam-Webster