🕒 11 min czytania
BBI Development ma majątek wart na papierze ponad 250 mln zł, ale prawie cały tkwi w udziałach w projektach, a do lutego 2027 r. spółka musi wykupić całą serię obligacji BBI0227 o wartości 44,74 mln zł, mając na koniec czerwca 3,8 mln zł gotówki. Biegły rewident w przeglądzie półrocznym zwrócił uwagę na istotną niepewność co do kontynuacji działalności grupy, a zarząd zakłada, że obligacje zroluje.
W skrócie:
- Przychody grupy wyniosły 24,4 mln zł w 2023 r., 13,9 mln zł w 2024 r. i 21,9 mln zł w 2025 r.; po zysku netto 50,9 mln zł w 2023 r. przyszły straty: 3,4 mln zł i 8,5 mln zł.
- W I półroczu 2026 r. przychody spadły o 29,5% (nasze wyliczenie), a strata netto zmalała do 1,0 mln zł.
- Udziały w spółkach celowych to 71,3% aktywów (nasze wyliczenie), w tym Centrum Praskie Koneser 98,5 mln zł i Roma Tower 78,4 mln zł.
- Do spłaty w ciągu roku przypada 87,1 mln zł pożyczek i obligacji (nasze wyliczenie), a gotówka pokrywa 8,5% nominału BBI0227.
- Po dacie bilansu Koneser spłacił spółce 2 163,5 tys. EUR pożyczki, a w projekcie Roma Tower podpisano umowę z generalnym wykonawcą.
Jak zarabia BBI Development?
BBI Development to warszawski deweloper notowany na GPW, ale jego sprawozdanie niewiele przypomina bilans typowego dewelopera mieszkaniowego. Projekty prowadzą spółki celowe, w większości współkontrolowane z partnerami, dlatego grupa nie pokazuje w bilansie mieszkań w budowie, tylko udziały w tych spółkach. Według skonsolidowanego sprawozdania za 2025 r. przychody operacyjne, czyli głównie opłaty za zarządzanie projektami i prace projektowe, wyniosły 21,9 mln zł wobec 13,9 mln zł rok wcześniej. W 2023 r. było to 24,4 mln zł (dane porównawcze ze sprawozdania za 2024 r.). Przychody spadły więc w 2024 r. o 43,1%, a w 2025 r. wzrosły o 57,3% (nasze wyliczenia).
Te przychody nie pokrywają stałych kosztów. Wynik brutto na sprzedaży w 2025 r. wyniósł 7,9 mln zł, a koszty ogólnego zarządu 10,8 mln zł. Do tego dochodzą koszty finansowe: 10,3 mln zł w 2025 r., czyli 47,0% przychodów (nasze wyliczenie). Część tych kosztów równoważą odsetki od pożyczek, które BBI udziela własnym projektom, w 2025 r. 4,1 mln zł.
O tym, czy rok kończy się zyskiem, decyduje pozycja, której spółka nie kontroluje w pełni: udział w wynikach spółek celowych. W 2023 r. dał on 55,8 mln zł i grupa zarobiła na czysto 50,9 mln zł. W 2024 r. ta sama pozycja przyniosła stratę 15,2 mln zł, którą zrównoważyły pozostałe przychody operacyjne 23,6 mln zł, a w 2025 r. tylko 2,0 mln zł plusa. Wynik operacyjny spadł z 52,9 mln zł w 2023 r. do 0,2 mln zł w 2024 r. i −2,0 mln zł w 2025 r., a strata netto urosła z 3,4 mln zł do 8,5 mln zł.
Zysk z 2023 r. był zyskiem z wyceny, a nie z gotówki. Przepływy z działalności operacyjnej w tamtym roku były ujemne, −15,1 mln zł. W 2025 r. sytuacja się odwróciła, bo przepływ operacyjny wyniósł +12,7 mln zł, ale głównie dzięki zwrotowi pożyczek od spółek celowych (57,3 mln zł), przy nowych pożyczkach udzielonych za 31,8 mln zł. To przesunięcie pieniędzy między grupą a projektami, a nie powtarzalna nadwyżka z usług.
W I półroczu 2026 r., według raportu półrocznego z 29 września 2026 r., przychody spadły do 9,7 mln zł z 13,7 mln zł. Wynik operacyjny był dodatni, 2,8 mln zł, ale znów dzięki udziałowi w wynikach spółek celowych (3,7 mln zł). Po kosztach finansowych 5,3 mln zł strata netto wyniosła 1,0 mln zł wobec 3,3 mln zł rok wcześniej. Przepływ operacyjny był ujemny, −6,9 mln zł, bo grupa udzieliła projektom kolejnych pożyczek.
Co jest w bilansie: Koneser, Roma Tower i pożyczki
Na 30 czerwca 2026 r. aktywa grupy wynosiły 254,1 mln zł, z czego inwestycje wyceniane metodą praw własności 181,1 mln zł. Dwa projekty odpowiadają za prawie całą tę kwotę. Udział 40% w spółce Centrum Praskie Koneser, właścicielu zrealizowanego i wynajętego kompleksu biurowo-handlowego przy ul. Ząbkowskiej w Warszawie, był wart 98,5 mln zł. Udział w spółce realizującej Roma Tower, wieżowiec mieszkalny przy Emilii Plater i Nowogrodzkiej, wyceniono na 78,4 mln zł. Udział w projekcie Rybaki-Łańsk nad jeziorem Łańskim to 3,9 mln zł.
Koneser jest najbliżej zamiany w gotówkę. W sprawozdaniu BBI za 2025 r. spółka celowa Konesera wykazała obroty 71,5 mln zł, zysk 6,5 mln zł i zobowiązania długoterminowe 459,3 mln zł, głównie kredyt w Banku Pekao. Zarząd BBI zapowiada sprzedaż całego kompleksu inwestorowi zewnętrznemu albo jego refinansowanie, bez podania terminu. Do czasu sprzedaży BBI dostaje z Konesera pieniądze w formie spłat pożyczek wspólników. Taki ruch nastąpił po dacie bilansu: 3 września 2026 r. Koneser podpisał aneks do umowy kredytu z Pekao, który zwiększył finansowanie o 6 mln EUR, m.in. na spłatę pożyczek wspólników, a 25 września spłacił BBI 2 163,5 tys. EUR, czyli 9 498 tys. zł według kursu z noty sprawozdania.
Roma Tower to projekt na lata. Pozwolenie na budowę budynku o wysokości 170 m i 48 kondygnacjach stało się ostateczne 4 lutego 2026 r. W sierpniu spółka informowała o listach intencyjnych z wykonawcami, a 2 października o umowie o generalne wykonawstwo. Według raportu bieżącego nr 37/2026 spółka projektowa podpisała ją z konsorcjum Strabag i TKT Engineering na wynagrodzenie ryczałtowe około 840 mln zł netto, z terminem 50 miesięcy od przekazania placu budowy, a prace miały ruszyć w październiku. Do czasu podpisania umowy kredytowej płatności dla wykonawcy zabezpiecza hipoteka do 80 mln zł na nieruchomości projektu. Tego samego dnia spółka stowarzyszona, w której grupa ma 40%, sprzedała prawa w jednej ze spółek projektu czeskiej grupie AKIPIA, a z innej spółki projektu wycofano wkład 24,2 mln zł. Zarząd pisze, że pozwoli to na „znaczącą redukcję zadłużenia Grupy” przy zachowaniu docelowego udziału w Roma Tower. Kwoty, która trafi do BBI, ani terminu wpływu raport nie podaje; cena może się zmieniać zależnie od wyników sprzedaży mieszkań.
Trzecim składnikiem majątku są pożyczki dla projektów: 44,5 mln zł na 30 czerwca 2026 r. wobec 40,5 mln zł na koniec 2025 r. Większość jest bez zabezpieczeń. Najwyżej oprocentowane, po 16% nominalnie, finansują m.in. budowę apartamentowca Serenus przy ul. Długiej, którego zakończenie zaplanowano na koniec 2026 r. Wysokie oprocentowanie poprawia przychody finansowe, ale jest też sygnałem, że projekty nie mają tańszego finansowania.
Kapitał własny grupy na 30 czerwca 2026 r. wynosił 153,7 mln zł, czyli 60,5% aktywów (nasze wyliczenie, po zaokrągleniu tyle samo podaje spółka). Na akcję daje to 15,17 zł wartości księgowej (nasze wyliczenie). Wysoki udział kapitału nie oznacza jednak dużej odporności na brak gotówki, bo kapitał opiera się na wycenach udziałów, których nie da się szybko sprzedać.
Dług i termin wykupu BBI0227
Zadłużenie finansowe grupy wynosiło na 30 czerwca 2026 r. 93,1 mln zł wobec 92,3 mln zł na koniec 2025 r. Dług netto, po odjęciu gotówki, urósł w tym czasie z 75,7 mln zł do 89,3 mln zł, a wobec kapitału własnego z 0,49 do 0,58 (nasze wyliczenia). Na koniec 2023 r. wskaźnik ten wynosił 0,35. Klasyczny wskaźnik dług netto do EBITDA nie ma tu sensu: EBITDA w 2024 r. była bliska zera, a w 2025 r. ujemna, −1,2 mln zł (nasze wyliczenie).
Najważniejsza jest struktura terminów. Według noty informacyjnej seria BBI0227 ma nominał 44,74 mln zł, oprocentowanie WIBOR 6M plus marża 7,75%, odsetki płatne co pół roku i jest niezabezpieczona. Pieniądze z niej spłaciły w lutym 2025 r. poprzednią serię BBI0225 za 37,0 mln zł. Wykup przypada 24 lutego 2027 r., czyli za 118 dni od daty tej analizy (nasze wyliczenie). Od 30 czerwca 2026 r. cała seria jest w bilansie zobowiązaniem krótkoterminowym (46,2 mln zł z odsetkami).
Obok obligacji grupa ma krótkoterminowe pożyczki 40,8 mln zł. Część z nich już spłacono: pożyczka od C-Invest została w całości uregulowana 25 września 2026 r. z pieniędzy od Konesera. Według tabeli w nocie sprawozdania kolejne pożyczki miały termin 31 października 2026 r., ale tabela jest w pliku PDF rozsypana i przypisanie kwot do pożyczkodawców wymaga potwierdzenia. Spółka podaje, że w półroczu żadna spółka grupy nie naruszyła umów pożyczkowych.
Razem pożyczki i obligacje do spłaty w 12 miesiącach wynoszą 87,1 mln zł, a gotówka i krótkoterminowe aktywa finansowe na 30 czerwca 22,4 mln zł (nasze wyliczenia). Nadwyżka zobowiązań krótkoterminowych nad aktywami obrotowymi wyniosła 62,4 mln zł wobec 13,1 mln zł na koniec 2025 r. i 70,5 mln zł na koniec 2024 r. Wtedy luka wynikała z poprzedniej serii obligacji, którą spółka spłaciła nową emisją.
Na tę lukę zwrócił uwagę biegły rewident. W raporcie z przeglądu Grant Thornton napisał, że stan ten „wskazuje na istnienie istotnej niepewności, która może budzić znaczące wątpliwości co do możliwości kontynuowania działalności przez Grupę Kapitałową”, a zarząd przedstawił działania naprawcze, „jednak pewności takiej nie ma”. Wniosek z przeglądu nie został zmodyfikowany. Zarząd w nocie o płynności pisze, że przyjmuje założenie zrolowania większości obligacji w terminie wykupu i że obecna sytuacja nie zagraża kontynuacji działalności.
Warunki emisji zawierają trzy wskaźniki finansowe liczone dla grupy: kapitał własny co najmniej 60% zadłużenia finansowego, kapitał własny co najmniej 30% sumy bilansowej i zadłużenie finansowe najwyżej 45% sumy bilansowej. Na 30 czerwca 2026 r. kapitał stanowił 165% zadłużenia finansowego (tyle podaje też spółka), a zadłużenie 36,6% sumy bilansowej (nasze wyliczenie). Przy niezmienionej sumie bilansowej do progu 45% brakowało 21,3 mln zł długu (nasze wyliczenie). Zastrzeżenie: definicja zadłużenia finansowego w warunkach obejmuje także poręczenia i gwarancje, których kwot w sprawozdaniu nie sumowaliśmy. Za każdy przypadek naruszenia marża rośnie o 1,5 pkt proc. Warunki ograniczają też wydatki na skup akcji własnych do 400 tys. zł w roku kalendarzowym; w I półroczu 2026 r. spółka wydała na ten cel 160 tys. zł, a kwot z pięciu raportów o skupie z sierpnia nie sprawdziliśmy.
Ocena: wartość w projektach, ryzyko w kalendarzu
Mocną stroną BBI Development jest majątek i doświadczenie. Kapitał własny przekracza dług netto ponad półtora raza, zespół zrealizował wcześniej Złotą 44 i Koneser, a projekty prowadzi z partnerami kapitałowymi, w tym z Archidiecezją Warszawską przy Roma Tower i z grupą Liebrecht & Wood. Porozumienie członków zarządu kontroluje 45,13% głosów, więc właściciele są jednocześnie menedżerami i ponoszą skutki własnych decyzji.
Słabości są równie wyraźne. Spółka od dwóch lat ma stratę netto, a jej przychody z usług są za małe, by pokryć koszty ogólne i odsetki. Gotówka zależy od pojedynczych zdarzeń: spłaty pożyczki przez Koneser, sprzedaży kompleksu, wpływów z Roma Tower albo nowej emisji obligacji. Każde z tych zdarzeń ma niepewny termin. Do tego dochodzi skup akcji własnych prowadzony mimo straty i luki płynności: do 29 września 2026 r. spółka kupiła 71 947 akcji, czyli 0,71% kapitału. Kwoty są małe, ale kierunek alokacji gotówki w takim okresie budzi pytania.
W filtrach Grahama spółka nie przechodzi: strata w dwóch z trzech ostatnich lat, brak dywidendy i aktywa obrotowe 32,0 mln zł wobec zobowiązań krótkoterminowych 92,3 mln zł. W ujęciu Buffetta trudno wskazać trwałą przewagę konkurencyjną, bo wynik zależy od kilku dużych, długich projektów, a nie od powtarzalnej sprzedaży.
Dla posiadaczy BBI0227 najważniejsze w najbliższych miesiącach są trzy rzeczy: ogłoszenie nowej serii albo innego źródła spłaty, kolejne wpływy z Konesera i z Roma Tower oraz raport za III kwartał. Spłata pożyczki przez Koneser po aneksie kredytowym pokazuje, że majątek może dawać gotówkę, ale 9,5 mln zł to około jednej piątej nominału serii (nasze wyliczenie). Kwotę, jaką grupa dostanie z transakcji z AKIPIA, i ewentualny plan refinansowania obligacji opiszemy po kolejnych komunikatach spółki.
Nasza ocena: BBI Development ma wartościowy majątek w projektach, ale spłata obligacji BBI0227 w lutym 2027 r. zależy od refinansowania albo od jednorazowych wpływów z projektów, a nie od bieżących przychodów, co biegły rewident wprost opisał jako istotną niepewność.
Materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej.
Wszystkie analizy tej spółki znajdziesz na stronie BBI Development w serwisie.
Zobacz też
BBI Development: biegły wskazuje niepewność, gotówka 3,8 mln zł28 października, 2026
PCC Exol: wykup obligacji za 45,0 mln zł i kredyt w ich miejsce2 listopada, 2026
Tydzień na Catalyst: 26 października – 1 listopada 20261 listopada, 2026
PragmaGO: obligacje serii F1 do 100 mln zł, WIBOR + 3,45–3,95 p.p.31 października, 2026
Invest Komfort Finance: wskaźnik 0,26 przy progu 0,830 października, 2026
Novdom: 141,7 mln zł przychodów, zysk z 12 miesięcy 0,72 mln zł30 października, 2026
Adatex: wskaźnik zadłużenia 1,38 przy limicie 1,4030 października, 2026
Inpro: 9,3 mln zł odsetek w zapasach, pokrycie 5,4 razy, nie 1130 października, 2026


