Rynekstan 20:00
  • Stopa NBPreferencyjna3,75%od 05.03.202607.11.2026
  • Inflacja CPIr/r, wrzesień 20264,1%14.10.2026
  • ROR1127skarbowe roczne4,00%07.11.2026
  • TOS1129skarbowe 3-letnie stałe4,40%07.11.2026
  • COI1130skarbowe 4-letnie4,75%07.11.2026
  • EDO1136skarbowe 10-letnie5,35%07.11.2026
  • Obligacje PL 2Lrentowność4,88%▲ +11 pb06.11.2026
  • Obligacje PL 10Lrentowność6,18%▲ +6 pb06.11.2026
  • Obligacje USA 10Lrentowność4,86%▲ +2 pb06.11.2026
  • Obligacje DE 10Lrentowność3,27%▼ -4 pb06.11.2026
  • USD/PLNkurs EBC3,9342▲ +0,61%06.11.2026
  • EUR/PLNkurs EBC4,3925▲ +0,08%06.11.2026
  • EUR/USDkurs EBC1,1165▼ -0,53%06.11.2026
  • ZłotoNBP, zł/g518,36 zł▲ +2,05%06.11.2026
  • SrebroUSD/oz51,80 USD▼ -0,82%06.11.2026
?

Co oznaczają te liczby. Dane nie są notowaniami na żywo: kursy walut to fixing EBC z danego dnia, rentowności USA z poprzedniej sesji, stopa NBP i WIBOR obowiązują do kolejnej zmiany. Przy każdej liczbie jest data.

  • Stopa NBP (referencyjna): Stopa referencyjna NBP: podstawowa stopa procentowa banku centralnego, od której zależą oprocentowanie lokat, kredytów i obligacji skarbowych o zmiennym oprocentowaniu. Źródło: NBP, stan 07.11.2026.
  • Inflacja CPI (r/r, wrzesień 2026): Inflacja CPI r/r według GUS: o ile ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej. Od niej zależy oprocentowanie obligacji skarbowych COI i EDO od drugiego roku. Źródło: GUS, stan 14.10.2026.
  • ROR1127 (skarbowe roczne): ROR1127: obligacje skarbowe roczne o zmiennym oprocentowaniu (stopa NBP). Liczba to oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym serii sprzedawanej w tym miesiącu. Źródło: obligacjeskarbowe.pl (MF), stan 07.11.2026.
  • TOS1129 (skarbowe 3-letnie stałe): TOS1129: obligacje skarbowe 3-letnie o stałym oprocentowaniu. Liczba to oprocentowanie serii sprzedawanej w tym miesiącu. Źródło: obligacjeskarbowe.pl (MF), stan 07.11.2026.
  • COI1130 (skarbowe 4-letnie): COI1130: obligacje skarbowe 4-letnie indeksowane inflacją. Liczba to oprocentowanie w pierwszym roku; od drugiego roku inflacja + marża. Źródło: obligacjeskarbowe.pl (MF), stan 07.11.2026.
  • EDO1136 (skarbowe 10-letnie): EDO1136: obligacje skarbowe 10-letnie indeksowane inflacją. Liczba to oprocentowanie w pierwszym roku; od drugiego roku inflacja + marża. Źródło: obligacjeskarbowe.pl (MF), stan 07.11.2026.
  • Obligacje PL 2L (rentowność): Rentowność polskich obligacji skarbowych 2-letnich na rynku wtórnym: ile rocznie zarobi inwestor kupujący dziś i trzymający do wykupu. Odzwierciedla oczekiwania co do stóp NBP w najbliższych 2 latach. Źródło: worldgovernmentbonds, stan 06.11.2026.
  • Obligacje PL 10L (rentowność): Rentowność polskich obligacji skarbowych 10-letnich: koszt długoterminowego finansowania państwa i punkt odniesienia dla wyceny obligacji korporacyjnych. Źródło: worldgovernmentbonds, stan 06.11.2026.
  • Obligacje USA 10L (rentowność): Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA: najważniejsza stopa świata, wpływa na kurs dolara, wyceny akcji i obligacji na rynkach wschodzących, w tym w Polsce. Źródło: U.S. Treasury, stan 06.11.2026.
  • Obligacje DE 10L (rentowność): Rentowność 10-letnich obligacji Niemiec (Bund): stopa wolna od ryzyka strefy euro; różnica między polską a niemiecką rentownością to premia za ryzyko Polski. Źródło: Bundesbank, stan 06.11.2026.
  • USD/PLN (kurs EBC): Kurs dolara w złotych (fixing Europejskiego Banku Centralnego). Ważny dla obligacji w USD i dla importu/eksportu emitentów. Źródło: EBC, stan 06.11.2026.
  • EUR/PLN (kurs EBC): Kurs euro w złotych (fixing EBC). Część emitentów z Catalyst ma obligacje w euro, a deweloperzy rozliczają czynsze w euro. Źródło: EBC, stan 06.11.2026.
  • EUR/USD (kurs EBC): Kurs euro do dolara (fixing EBC): barometr siły dolara na świecie. Źródło: EBC, stan 06.11.2026.
  • Złoto (NBP, zł/g): Cena złota w złotych za gram według NBP (na podstawie notowań londyńskich). Tradycyjna „bezpieczna przystań” porównywana z obligacjami. Źródło: NBP, stan 06.11.2026.
  • Srebro (USD/oz): Cena srebra w dolarach za uncję (kontrakt SI=F, Yahoo Finance). Źródło: Yahoo Finance (SI=F), stan 06.11.2026.

Vindexus: limit wypłat dla akcjonariuszy wykorzystany w 93,1%

Autor: Wojciech Pabjaniak · opublikowano

Stos dokumentów i lupa na biurku

🕒 10 min czytania

Vindexus ma jeden z mocniejszych bilansów wśród polskich windykatorów, ale od trzech lat finansuje wzrost coraz większym długiem, a w warunkach emisji obligacji Y2 i Z2 jeden próg, limit wypłat dla akcjonariuszy, jest już prawie wykorzystany. Przekroczenia nie ma; zapas obligatariuszy jest duży w trzech wskaźnikach zadłużenia i wyraźnie mniejszy tam, gdzie decyduje polityka dywidendowa.

Dług netto do kapitału, 30.06.2026
0,35
próg w warunkach emisji 1,20
Limit wypłat dla akcjonariuszy w 2026 roku
93,1%*
wykorzystany do końca czerwca
Obligacje grupy, nominał
144,5 mln zł
stan na 30.06.2026
Co wspiera obligatariusza
  • Kapitał własny finansuje większość aktywów, a trzy wskaźniki z warunków emisji mają duży zapas.
  • Wpływy z portfeli rosną szybciej niż nakłady na ich zakup.
  • Wartość odzyskiwalna portfela, czyli szacunek przyszłych wpłat, kilkakrotnie przewyższa dług.
  • Bliskie terminy wykupów są małe w stosunku do posiadanej gotówki.
Co obciąża
  • Zysk operacyjny cofnął się w 2025 roku mimo wzrostu przychodów, a koszty windykacji rosną szybciej niż sprzedaż.
  • Duża część przychodów z portfela to szacunki, nie gotówka.
  • Dług netto rośnie od trzech lat, a program emisji pozwala na kolejne obligacje.
  • Serie Y2 i Z2 są niezabezpieczone, a limit wypłat dla akcjonariuszy jest prawie wykorzystany.

Wyniki: przychody rosną, zysk operacyjny nie

Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” z Warszawy (KRS 0000057576) kupuje przeterminowane wierzytelności i dochodzi ich polubownie oraz sądownie, a dodatkowo obsługuje cudze portfele za prowizję. Grupę kontroluje rodzina Kuchno, która ma łącznie około dwóch trzecich głosów. Dane do tego tekstu pochodzą z raportów rocznych za 2025 i 2024 rok oraz z raportu półrocznego 2026, wszystkie w ujęciu skonsolidowanym.

Wyniki grupy Vindexus (mln zł)
Okres Przychody Zysk operacyjny Zysk netto Odsetki Zysk operacyjny / odsetki
2023 105,4 31,4 18,6 7,5 4,21×*
2024 118,2 43,0 25,3 10,2 4,20×*
2025 137,9 39,0 26,9 13,1 2,97×*
I półrocze 2025 66,4 25,5 15,4 7,3 3,50×*
I półrocze 2026 75,3 23,7 12,0 6,2 3,82×*

Odsetki to koszty odsetkowe od obligacji i kredytów z not do sprawozdań.* Zysk netto dotyczy całej grupy, a nie tylko akcjonariuszy jednostki dominującej.

Pierwszy wniosek z tabeli jest mniej korzystny, niż sugeruje nagłówek o rekordowym zysku netto. Zysk operacyjny w 2025 roku spadł o 9,3%, bo koszt własny urósł szybciej niż przychody, a koszty ogólne wzrosły o ponad 80%, między innymi z powodu programu motywacyjnego dla kadry. Zysk netto mimo to rósł, bo rachunek wyników wykazał dodatni podatek dochodowy, związany z rozwiązaniem podatku odroczonego; zysk przed opodatkowaniem spadł o około jedną czwartą. Taki zysk netto jest więc słabszą podstawą oceny niż zysk operacyjny.

W pierwszym półroczu 2026 roku przychody wzrosły o 13,4% r/r, ale koszt własny aż o 37,1%, głównie przez wpisy sądowe i opłaty egzekucyjne. Zysk netto spadł o 22,0% r/r. Poprawiło się natomiast pokrycie odsetek, bo nowe obligacje z marca i czerwca pracowały tylko część półrocza. Ten efekt jest chwilowy: przy oprocentowaniu serii z raportu półrocznego roczny koszt odsetek od obligacji jest niemal dwukrotnie wyższy niż odsetki z pierwszego półrocza, więc w kolejnych półroczach odsetki będą wyższe.* Pokrycie odsetek, które w 2025 roku spadło, trzeba więc patrzeć razem z kosztami windykacji, nie osobno.

Jakość przychodów też ma znaczenie. Przychody z portfela w 2025 roku składały się w niemal połowie (46,3%)* z aktualizacji wartości portfela, czyli ze zmiany szacunków przyszłych wpłat, a odsetki naliczone metodą efektywnej stopy to druga część. Zysk księgowy jest więc w znacznym stopniu zależny od założeń spółki. Do oceny płynności służą dlatego wpływy gotówkowe, opisane niżej.

Gotówka z portfeli: wpłaty, nakłady i wartość odzyskiwalna

W windykacji ważniejsze od zysku księgowego jest to, ile gotówki wraca z kupionych portfeli i ile kosztuje ich zakup. Spółka wylicza również wartość odzyskiwalną (ERC), czyli oszacowane wpłaty z portfela w ciągu dziesięciu lat, bez dyskonta.

Portfel wierzytelności grupy (mln zł)
Okres Wpływy z wierzytelności Zakup pakietów Wpływy / zakupy Wartość bilansowa portfela ERC brutto (10 lat)
2023 137,5 34,8 3,95×* 254,7 408,0
2024 159,1 50,1 3,18×* 276,7 433,3
2025 185,1 68,7 2,69×* 345,9 570,1
I półrocze 2026 134,8 46,7 2,89×* 379,5 656,8

Wartość odzyskiwalna jest szacunkiem spółki (poziom 3 hierarchii wartości godziwej), portfel wyceniany jest w zamortyzowanym koszcie.

Wpływy rosły w każdym okresie: w 2025 roku o 16,4%, a w pierwszym półroczu 2026 roku o 53,7% r/r. Wzrost półroczny jest zarazem największym pozytywnym sygnałem dla obligatariuszy, bo to właśnie wpłaty z portfela obsługują dług. Nakłady na zakup pakietów rosły jednak jeszcze szybciej niż wpływy: w 2025 roku o 37,3%. Dlatego relacja wpływów do zakupów słabnie, choć w półroczu 2026 roku nieco się poprawiła. Spółka nabywa portfele głównie od firm pożyczkowych, operatorów telefonii i dostawców leasingu, a w marcu 2026 roku podpisała z P4 umowę ramową na kolejne cesje; do końca czerwca wykonano cztery, za łączną cenę 28,8 mln zł.

Wartość odzyskiwalna portfela jest 1,73× wyższa od jego wartości księgowej* i 4,55× wyższa od nominału obligacji grupy.* To duży bufor, ale trzeba pamiętać, że jest to prognoza spółki, a efektywna stopa zwrotu, którą się ją dyskontuje, wynosi około 21% rocznie. Analiza wrażliwości z raportu półrocznego pokazuje, że zmiana oczekiwanej wartości odzyskiwalnej o 1% zmienia wartość księgową portfela w podobnej proporcji. Duże, jednoczesne rozczarowanie w kilku portfelach byłoby dla bilansu odczuwalne, ale nie zagroziłoby kapitałowi własnemu w krótkim terminie.

Przepływy z działalności operacyjnej są ujemne w 2025 roku (−18,8 mln zł) i w pierwszym półroczu 2026 roku (−4,9 mln zł), bo obejmują zakupy portfeli. Spółka pokazuje osobno własną miarę, „EBITDA gotówkową” (wpływy minus wydatki operacyjne, przed zakupami portfeli). Ta miara wyniosła 110,4 mln zł w 2025 roku i 96,1 mln zł w pierwszym półroczu 2026 roku. Nie jest to miara z MSSF, ale pokazuje, że przed kupnem nowych portfeli grupa generuje gotówkę. Rozbicie różnicy między tą miarą a przepływami operacyjnymi w 2025 roku (obok zakupów portfeli są tam udzielone pożyczki) wymaga jeszcze wyjaśnienia ze strony spółki.

Dług rośnie szybciej niż zysk

Kapitał własny nadal finansuje większość aktywów, ale jego udział spada. Dług netto, liczony jako obligacje i kredyty minus gotówka, urósł z niewielkiej kwoty w 2023 roku do ponad stu milionów złotych w połowie 2026 roku. Poniższe wyliczenia są nasze, na podstawie bilansów.

Struktura finansowania grupy
Dzień bilansowy Kapitał własny / aktywa Dług netto (mln zł) Dług netto / kapitał własny Gotówka (mln zł)
31.12.2023 78,0%* 9,2* 0,03* 41,2
31.12.2024 65,5%* 25,0* 0,09* 89,6
31.12.2025 67,6%* 74,0* 0,24* 24,3
30.06.2026 62,3%* 109,7* 0,35* 35,6

Dług netto nie obejmuje leasingu.* Kapitał do aktywów to kapitał własny razem podzielony przez sumę bilansową.

Na wzrost długu złożyły się trzy emisje. W marcu 2026 roku spółka wyemitowała serię Z2 (50,0 mln zł, WIBOR 3M plus 4,00 p.p.), wcześniej, w czerwcu 2025 roku, serię Y2 (21,0 mln zł, WIBOR 3M plus 4,30 p.p.). W czerwcu 2026 roku fundusz GPM Vindexus NFIZW, objęty konsolidacją, wyemitował serię B (54,0 mln zł, WIBOR 6M plus 5,00 p.p., wykup w ratach w latach 2027-2031), zabezpieczoną zastawem na certyfikatach funduszy. Ten sam fundusz kupił jednocześnie obligacje serii X2 wyemitowane przez spółkę, o wartości nominalnej 27,0 mln zł. Nasza interpretacja: to przeniesienie części zadłużenia z jednej serii na tańszą i dłuższą; spółka tak tego nie opisuje, więc to wnioskowanie z raportu półrocznego.

Terminy wykupów są rozłożone nierówno. Do końca czerwca 2027 roku po wykupach z lipca zostaje do spłaty 8,0 mln zł, a gotówka z końca czerwca 2026 roku pokrywa wykupy z kolejnych 12 miesięcy 2,45×.* Największe pojedyncze terminy to seria Y2 w czerwcu 2028 roku, seria Z2 w marcu 2029 roku i ostatnia rata serii B w czerwcu 2031 roku. Spółka raportuje też, że prognozowane odzyski netto przewyższają zobowiązania według terminów wymagalności o 306,5 mln zł. To duży zapas, który opiera się na szacunkach, a nie na stanie konta.

Zarząd zwiększył też 16 października 2026 roku program emisji obligacji ze 100 do 121 mln zł. Wyemitowano w nim dotąd 71,0 mln zł, więc pozostaje 50,0 mln zł do końca roku; spółka poinformowała o tym 19 października (raport bieżący 25/2026). Jeżeli spółka z niego skorzysta, dług netto wzrośnie dalej.

Warunki emisji: ile zapasu mają obligatariusze

Serie Y2 (VIN0628) i Z2 (VIN0329) są niezabezpieczone, ale ich warunki emisji dają obligatariuszom prawo żądania wcześniejszego wykupu, gdy przekroczone zostaną progi. Tekst sprawdziliśmy w dokumencie informacyjnym serii Z2 i serii Y2. Obie serie mają te same progi. Nie znaleźliśmy uchwał zgromadzenia obligatariuszy ani zmian warunków, ale dokumenty pochodzą z dnia emisji.

Wskaźniki z warunków emisji (grupa, według spółki i naszych wyliczeń)
Wskaźnik Próg 31.03.2026 30.06.2026 Wykorzystanie progu
Zadłużenie finansowe netto / kapitał własny 1,20 0,27 0,35 29%*
Zadłużenie finansowe netto / wpływy gotówkowe z 12 miesięcy 1,85 0,43 0,47 25%*
Wskaźnik zabezpieczenia (150% zabezpieczonych długów / aktywa) 0,70 0,13 0,19 27%*
Nominał obligacji grupy / kapitał własny 0,70 brak danych 0,46* 66%*

Wartości z 31.03 i 30.06.2026 podała spółka w raportach bieżących 16/2026 i 24/2026. Pierwsze trzy wiersze odtworzyliśmy z raportu półrocznego i dostaliśmy te same liczby; ostatni wiersz jest tylko naszym wyliczeniem.*

Najważniejsza obserwacja jest inna niż wynika z tabeli. Warunki emisji mają także limit dla właścicieli: dywidendy i skup akcji w danym roku nie mogą przekroczyć 40% zysku netto grupy za rok poprzedni. Limit na 2026 rok to 40% zysku netto za 2025 rok. Do publikacji raportu półrocznego spółka wypłaciła dwie dywidendy i wydała część kwoty na skup akcji własnych (tabela niżej), co zostawia zapas poniżej 1 mln zł. Jeśli odliczyć dywidendę, która wróciła do spółki zależnej, wykorzystanie wynosi 88,8%.* Brzmienie warunków nie rozstrzyga, którą z tych metod stosować, a spółka nie publikuje własnego wyliczenia. W 2025 roku wypłaty były równie blisko limitu: 96,5%.*

Wypłaty dla akcjonariuszy w 2026 roku (mln zł)
Pozycja Kwota
Dywidenda jubileuszowa (16.01.2026) 3,5
Dywidenda za 2025 rok (13.07.2026) 5,8
Skup akcji własnych (kwiecień, czerwiec) 0,7
Razem 10,0*
Limit (40% zysku netto za 2025 rok, 26,9 mln zł) 10,8*

Wniosek: dalszy skup akcji w 2026 roku powyżej około 0,7-1,2 mln zł oznaczałby przekroczenie progu (nasze wyliczenie; po 30 czerwca nie znamy skupu). Ponieważ przekroczenie daje obligatariuszom prawo żądania wykupu, polityka dywidendowa jest tu realnym ryzykiem kredytowym, a nie tylko decyzją właścicieli. Przy okazji: w bazie komunikatów nie znaleźliśmy raportu ze wskaźnikami na 31 grudnia 2025 roku, choć warunki wymagają informacji o poziomach, gdy sprawozdanie ich nie podaje; wyjaśnienie tej luki należy do spółki.

Część wspierająca jest taka, że zmiana właścicielska nie grozi, bo rodzina Kuchno kontroluje 64,87% głosów przy progu powyżej 50%. Raport półroczny ukazał się z opóźnieniem względem pierwotnego terminu 15 września, tak samo jak raport roczny, ale w granicach tygodni. Zgromadzenie akcjonariuszy trwało trzy części, a jeden ze współwłaścicieli zażądał uchwały o sprawozdaniu o wynagrodzeniach, która przeszła jednogłośnie.

Nasza ocena: bilans i wskaźniki z warunków emisji dają obligatariuszom duży zapas, ale rosnący dług, koszty windykacji rosnące szybciej niż przychody i prawie wykorzystany limit wypłat dla akcjonariuszy zmniejszają margines bezpieczeństwa.

Na co patrzeć dalej:

  • Raport za III kwartał 2026 roku, zapowiedziany na 20 listopada, oraz raport bieżący ze wskaźnikami na 30 września 2026 roku.
  • Informacje o skupie akcji własnych w drugiej połowie roku, bo zapas do limitu wypłat jest mały.
  • Decyzja o wykorzystaniu programu emisji do 121 mln zł i warunki ewentualnej nowej serii (zabezpieczenie, marża).
  • Koszty wpisów sądowych i opłat egzekucyjnych względem wpływów z portfeli oraz zmiany szacunków wartości odzyskiwalnej.
  • Wyjaśnienie przyczyny wzrostu udziałów niekontrolujących w bilansie grupy.

* Nasze wyliczenia na podstawie danych ze sprawozdań i raportów wskazanych w tekście. Pokrycie odsetek to zysk operacyjny podzielony przez koszty odsetkowe; dług netto to obligacje i kredyty (wartość bilansowa) minus środki pieniężne, bez leasingu; wykorzystanie progu to wartość wskaźnika podzielona przez próg. Limit wypłat obliczono jako 40% zysku netto grupy za 2025 rok; poziom wykorzystania zależy od przyjętej metody, bo warunki emisji nie rozstrzygają, czy liczy się kwota brutto.

Karta spółki: Vindexus na obligacyjnyinwestor.pl. Dokumenty i raporty: relacje inwestorskie Vindexus.

Materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polityka prywatności·Archiwum newsów rynkowych·Wyszukiwarka obligacji·Kontakt
Czy wiesz, że? (dotknij, aby przeczytać)

Banki centralne świata trzymają dziś ponad 35 000 ton złota, to około jedna piąta całego złota, jakie ludzkość wykopała w historii.

Źródło: Obserwator Finansowy