Rynekstan 20:00
  • Stopa NBPreferencyjna3,75%od 05.03.202604.11.2026
  • Inflacja CPIr/r, wrzesień 20264,1%14.10.2026
  • ROR1127skarbowe roczne4,00%04.11.2026
  • TOS1129skarbowe 3-letnie stałe4,40%04.11.2026
  • COI1130skarbowe 4-letnie4,75%04.11.2026
  • EDO1136skarbowe 10-letnie5,35%04.11.2026
  • Obligacje PL 2Lrentowność4,89%▼ -4 pb04.11.2026
  • Obligacje PL 10Lrentowność6,21%▼ -10 pb04.11.2026
  • Obligacje USA 10Lrentowność4,95%▲ +4 pb03.11.2026
  • Obligacje DE 10Lrentowność3,35%• 0 pb04.11.2026
  • USD/PLNkurs EBC3,9043▼ -1,23%04.11.2026
  • EUR/PLNkurs EBC4,3990▼ -0,45%04.11.2026
  • EUR/USDkurs EBC1,1267▲ +0,79%04.11.2026
  • ZłotoNBP, zł/g496,76 zł▲ +0,64%04.11.2026
  • SrebroUSD/oz52,40 USD▲ +5,68%04.11.2026
?

Co oznaczają te liczby. Dane nie są notowaniami na żywo: kursy walut to fixing EBC z danego dnia, rentowności USA z poprzedniej sesji, stopa NBP i WIBOR obowiązują do kolejnej zmiany. Przy każdej liczbie jest data.

  • Stopa NBP (referencyjna): Stopa referencyjna NBP: podstawowa stopa procentowa banku centralnego, od której zależą oprocentowanie lokat, kredytów i obligacji skarbowych o zmiennym oprocentowaniu. Źródło: NBP, stan 04.11.2026.
  • Inflacja CPI (r/r, wrzesień 2026): Inflacja CPI r/r według GUS: o ile ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej. Od niej zależy oprocentowanie obligacji skarbowych COI i EDO od drugiego roku. Źródło: GUS, stan 14.10.2026.
  • ROR1127 (skarbowe roczne): ROR1127: obligacje skarbowe roczne o zmiennym oprocentowaniu (stopa NBP). Liczba to oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym serii sprzedawanej w tym miesiącu. Źródło: obligacjeskarbowe.pl (MF), stan 04.11.2026.
  • TOS1129 (skarbowe 3-letnie stałe): TOS1129: obligacje skarbowe 3-letnie o stałym oprocentowaniu. Liczba to oprocentowanie serii sprzedawanej w tym miesiącu. Źródło: obligacjeskarbowe.pl (MF), stan 04.11.2026.
  • COI1130 (skarbowe 4-letnie): COI1130: obligacje skarbowe 4-letnie indeksowane inflacją. Liczba to oprocentowanie w pierwszym roku; od drugiego roku inflacja + marża. Źródło: obligacjeskarbowe.pl (MF), stan 04.11.2026.
  • EDO1136 (skarbowe 10-letnie): EDO1136: obligacje skarbowe 10-letnie indeksowane inflacją. Liczba to oprocentowanie w pierwszym roku; od drugiego roku inflacja + marża. Źródło: obligacjeskarbowe.pl (MF), stan 04.11.2026.
  • Obligacje PL 2L (rentowność): Rentowność polskich obligacji skarbowych 2-letnich na rynku wtórnym: ile rocznie zarobi inwestor kupujący dziś i trzymający do wykupu. Odzwierciedla oczekiwania co do stóp NBP w najbliższych 2 latach. Źródło: worldgovernmentbonds, stan 04.11.2026.
  • Obligacje PL 10L (rentowność): Rentowność polskich obligacji skarbowych 10-letnich: koszt długoterminowego finansowania państwa i punkt odniesienia dla wyceny obligacji korporacyjnych. Źródło: worldgovernmentbonds, stan 04.11.2026.
  • Obligacje USA 10L (rentowność): Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA: najważniejsza stopa świata, wpływa na kurs dolara, wyceny akcji i obligacji na rynkach wschodzących, w tym w Polsce. Źródło: U.S. Treasury, stan 03.11.2026.
  • Obligacje DE 10L (rentowność): Rentowność 10-letnich obligacji Niemiec (Bund): stopa wolna od ryzyka strefy euro; różnica między polską a niemiecką rentownością to premia za ryzyko Polski. Źródło: Bundesbank, stan 04.11.2026.
  • USD/PLN (kurs EBC): Kurs dolara w złotych (fixing Europejskiego Banku Centralnego). Ważny dla obligacji w USD i dla importu/eksportu emitentów. Źródło: EBC, stan 04.11.2026.
  • EUR/PLN (kurs EBC): Kurs euro w złotych (fixing EBC). Część emitentów z Catalyst ma obligacje w euro, a deweloperzy rozliczają czynsze w euro. Źródło: EBC, stan 04.11.2026.
  • EUR/USD (kurs EBC): Kurs euro do dolara (fixing EBC): barometr siły dolara na świecie. Źródło: EBC, stan 04.11.2026.
  • Złoto (NBP, zł/g): Cena złota w złotych za gram według NBP (na podstawie notowań londyńskich). Tradycyjna „bezpieczna przystań” porównywana z obligacjami. Źródło: NBP, stan 04.11.2026.
  • Srebro (USD/oz): Cena srebra w dolarach za uncję (kontrakt SI=F, Yahoo Finance). Źródło: Yahoo Finance (SI=F), stan 04.11.2026.

IFL: wskaźnik zabezpieczenia 313,71% po marcowym naruszeniu

Autor: Wojciech Pabjaniak · opublikowano · zaktualizowano

Rząd samochodów dostawczych na placu

🕒 9 min czytania

Internetowy Fundusz Leasingowy ma w 2026 roku mocniejszą ochronę obligatariuszy niż rok wcześniej, ale opiera się ona na należnościach z przyszłymi odsetkami i na kapitale z giełdy, nie na gotówce z działalności. W marcu spółka dodatkowo naruszyła warunki emisji, bo nie rozszerzyła w terminie zastawów; błąd naprawiła po 40 dniach.

Wskaźnik zabezpieczenia, 30.09.2026
313,71%
próg w warunkach emisji 150%
Kapitał własny do aktywów, 30.06.2026
33,7%*
na koniec 2025 roku 23,6%
Obligacje serii A1 i A2
9,0 mln zł
pierwsza rata 30.06.2031, wykup 31.03.2034
Co wspiera obligatariusza
  • Wskaźnik zabezpieczenia stale rośnie od końca 2025 roku i leży daleko nad progiem.
  • Emisja akcji i debiut na NewConnect dały spółce kapitał własny, którego rok wcześniej nie miała.
  • Pierwsza rata kapitału dopiero w 2031 roku, więc w najbliższych latach spółka płaci tylko odsetki.
  • Zysk i pokrycie odsetek poprawiają się trzeci rok z rzędu.
Co obciąża
  • Działalność operacyjna nie wytwarza gotówki, a rozwój portfela finansują kolejne źródła zewnętrzne.
  • Znaczna część wzrostu zysku pochodzi z pozycji innych niż sprzedaż leasingu.
  • Klienci to osoby i firmy z gorszą historią kredytową, a o przeterminowaniach raporty milczą.
  • Warunki umowy z bankiem z lipca 2026 roku nie są znane.

Wyniki: zysk rośnie, ale skąd się bierze

Internetowy Fundusz Leasingowy z Krakowa (KRS 0000508663) finansuje samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe, w dużej mierze dla klientów, których ocena ryzyka nie opiera się wyłącznie na standardowej historii kredytowej: kierowców z segmentu przewozów, małych firm i osób prywatnych. Zatrudnia siedem osób, a jego największym akcjonariuszem jest G3P sp. z o.o. (42,20% głosów). Według raportu kwartalnego za II kwartał 2026 roku akcje spółki zadebiutowały na NewConnect w tym kwartale.

Wyniki IFL (mln zł, jednostkowo)
Okres Przychody netto Zysk operacyjny Zysk netto Przepływy operacyjne Pokrycie odsetek
2023 4,33 0,93 0,17 −0,85 1,35×
2024 5,38 (+24,2%) 1,82 1,08 +0,34 2,61×
2025 6,67 (+24,0%) 2,74 1,96 −0,32 3,85×
I półrocze 2026 3,51 (+18,5% r/r) EBITDA 1,63 1,13 −0,39 brak danych

Pokrycie odsetek to zysk operacyjny podzielony przez koszty finansowe.* Źródła: sprawozdanie finansowe za 2025 rok, sprawozdanie za 2024 rok i raport kwartalny za II kwartał 2026 roku.

Poprawa pokrycia odsetek wynika głównie z wyższego zysku, bo koszty finansowe prawie się nie zmieniły. Trzeba jednak sprawdzić, z czego ten zysk się składa. W 2025 roku zysk operacyjny wzrósł o 0,92 mln zł, ale tylko 0,44 mln zł dał wyższy zysk ze sprzedaży usług. Reszta, czyli 51,9% wzrostu, to wyższe saldo pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych: sprzedaży odzyskanych pojazdów, odszkodowań i opłat, których sprawozdanie nie rozbija.* W pierwszym półroczu 2026 roku ten obraz się powtórzył: przychody ze sprzedaży urosły o 18,6%, a zysk ze sprzedaży spadł o 7,9%, bo szybciej rosły usługi obce i wynagrodzenia. Dodatni wynik na pozostałej działalności operacyjnej wyniósł 0,72 mln zł a zysk netto wzrósł o 56,7%, więc znaczną część tego wzrostu tłumaczą pozycje inne niż sprzedaż leasingu.

Przepływy z działalności operacyjnej są ujemne w dwóch z trzech lat, bo każdy nowy kontrakt leasingowy to wydatek na samochód, który wraca dopiero w ratach. To normalna cecha tej branży, ale oznacza, że spółka rośnie tylko tak szybko, jak dopływa do niej zewnętrzne finansowanie. Zarząd podtrzymał prognozę na 2026 rok: przychody 9,5 mln zł, zysk netto 2,4 mln zł. Zysk netto jest wykonany w niemal połowie, ale do przychodów trzeba w drugim półroczu sprzedawać średnio około 1,0 mln zł miesięcznie, podczas gdy w II kwartale było to około 0,63 mln zł.* Jeśli sprzedaż nie przyspieszy, przychody 2026 roku wyjdą wyraźnie poniżej prognozy.

Bilans po zmianie prezentacji i po emisji akcji

Przy czytaniu bilansu trzeba pamiętać o zmianie z 2026 roku. Na wniosek biegłego rewidenta spółka zaczęła stosować Krajowy Standard Rachunkowości nr 5 i wykazuje należności z leasingu finansowego netto, bez przyszłych odsetek. Dane za 2024 rok zostały przekształcone: aktywa spadły z 25,82 mln zł do 19,64 mln zł. Bez tej zmiany suma bilansowa 2025 roku wyniosłaby, według spółki, około 33,8 mln zł. Porównania lat poniżej dotyczą więc wersji przekształconej, a nie pierwotnych sprawozdań.

Struktura bilansu
Pozycja 31.12.2024 (przekształcone) 31.12.2025 30.06.2026
Kapitał własny (mln zł) 3,39 5,51 9,42
Zobowiązania do kapitału własnego 4,8× 3,24× 1,97×
Obligacje do kapitału własnego 1,77× 1,63× 0,95×
Środki pieniężne (mln zł) 0,28 0,51 2,62

Wskaźniki zadłużenia policzyliśmy sami.* Kapitał własny wzrósł głównie dzięki publicznej ofercie akcji serii F w pierwszym kwartale 2026 roku: spółka sprzedała 2 222 222 akcje po 1,35 zł, czyli około 3,0 mln zł, przeznaczone na zakup pojazdów do nowych umów leasingowych (sprawozdanie za 2025 rok). Resztę dodał zysk półrocza. Gotówka na koniec czerwca 2026 roku jest zasługą emisji akcji: to finansowanie zewnętrzne pokryło ujemne przepływy z działalności operacyjnej. Spółka podała też, że w lipcu 2026 roku podpisała umowę finansowania bankowego, ale nie ujawniła kwoty, oprocentowania ani zabezpieczenia.

Ważna jest struktura zobowiązań. Z 17,84 mln zł zobowiązań na koniec 2025 roku obligacje to 9,0 mln zł, a 3,15 mln zł to podatek VAT należny od umów leasingowych, związany z ratami leasingowymi. Kredyty i pożyczki spadły do 0,02 mln zł po spłaceniu linii pożyczkowej środkami z emisji serii A2. Do tej emisji sprowadza się jeden niewyjaśniony do końca wątek: tekst jednolity warunków A2 powstał z porozumienia z G3P, największym akcjonariuszem, co sugeruje, że G3P jest obligatariuszem tej serii, ale spółka nie potwierdza tego wprost.

Marzec 2026: naruszenie warunków emisji

20 marca 2026 roku spółka przekazała raport bieżący o przypadku naruszenia warunków emisji. Po emisji serii A2 z 22 grudnia 2025 roku suma zastawów rejestrowych miała wzrosnąć do 13,5 mln zł, a według odpisów z rejestru zastawów wynosiła nadal 9,0 mln zł. Powód był formalny: spółka podpisała umowę zastawniczą z administratorem zabezpieczeń, ale nie złożyła w terminie wniosku do sądu rejestrowego (raport 3/2026). Obligatariusze mieli prawo żądać wcześniejszego wykupu, jeśli zgłosiliby się w ciągu 30 dni roboczych od publikacji. Nie znaleźliśmy informacji, by ktoś z tego prawa skorzystał. Wpisy do rejestru ukazały się 29 kwietnia 2026 roku, o czym spółka poinformowała w raporcie 6/2026, więc przyczyna trwała 40 dni.

Naruszenie nie dotyczyło płynności ani samych wskaźników finansowych, tylko procedur. Zabezpieczenie na papierze było wystarczające, ale prawnie niedokończone, a pierwszą informacją dla rynku był raport spółki, nie decyzja sądu. Dla obligatariusza to sygnał o jakości nadzoru nad dokumentacją w bardzo małej firmie, w której zarząd ma dwóch członków, a zatrudnionych jest siedem osób. Od tego czasu spółka publikuje wyniki wskaźnika kwartalnie i nowych naruszeń w komunikatach nie znaleźliśmy.

Wskaźnik zabezpieczenia (próg 150%)
Data Wskaźnik
31.12.2025 241,92%
31.03.2026 273,77%
30.06.2026 301,86%
30.09.2026 313,71%

Wskaźnik to relacja wierzytelności z umów leasingu do niewykupionej wartości obligacji pomniejszonej o saldo rachunku specjalnego. Spółka publikuje go kwartalnie w oświadczeniu dla obligatariuszy, a raz w roku liczy go niezależny podmiot. Raport z kalkulacji na 30 czerwca 2026 roku pokazuje, z czego wynik się składa: licznik wynosi 24,15 mln zł i zawiera przyszłe, jeszcze niezafakturowane odsetki w wysokości 9,71 mln zł, czyli 40,2% licznika. Po ich wyłączeniu wskaźnik spada do 180,52%, nadal nad progiem. Autor raportu sprawdził też wariant łączny: gdyby odzyskać tylko 80% pozostałych należności i żadnych przyszłych odsetek, wskaźnik wyniósłby 144,42%, czyli poniżej progu. To scenariusz mechaniczny, nie prognoza, ale pokazuje, że zapas jest duży, a nie nieograniczony (raport z kalkulacji, 18.09.2026). Nasza ocena: Wskaźnik zabezpieczenia jest wysoki, ale opiera się na należnościach z przyszłymi odsetkami i na kapitale z giełdy, nie na gotówce z działalności.

Portfel leasingowy i spłata 9,0 mln zł

O wartości zabezpieczenia decyduje jakość portfela, a tej raporty nie opisują wprost. Spółka podaje „wskaźnik jakości” powyżej 92%, ale definiuje go jako stosunek przychodów z zamkniętych kontraktów do ich pierwotnej wartości, co nie jest miarą opóźnień w płatnościach. Autor raportu z kalkulacji wskaźnika zastrzega, że nie badał przeterminowania, windykacji ani odpisów na poziomie umów. Sama spółka wykazuje odpisy na należności w wysokości 2,22 mln zł na koniec 2025 roku wobec 1,83 mln zł rok wcześniej (+21,4%), co stanowi 12,4% należności netto z umów leasingowych.* Zobowiązania przeterminowane wynosiły 0,24 mln zł na 31 marca 2026 roku, głównie z nadpłat leasingobiorców.

Portfel jest młody. Według tego samego raportu umowy z lat 2025 i 2026 stanowią 77,72% należności netto, a umowy sprzed 2024 roku zaledwie 7,3%. Młody portfel zwykle wygląda dobrze, bo straty pojawiają się z opóźnieniem, a umowy trwają od 24 do 60 miesięcy. Wartość portfela należności według definicji spółki wzrosła z 18,66 mln zł na koniec 2025 roku do 20,72 mln zł na 30 czerwca 2026 roku (+11,0%).* Pokrycie obligacji 9,0 mln zł samymi należnościami netto, bez przyszłych odsetek, wynosi więc 2,3×.* Dobrze to wygląda, ale zabezpieczenie leży w samochodach i ratach klientów z podwyższonym ryzykiem, więc jego wartość w razie kłopotów zależy od sprawności windykacji i cen aut używanych.

Harmonogram spłaty jest odległy. Obligacje mają termin wykupu 31 marca 2034 roku; raty kapitału zaczynają się 30 czerwca 2031 roku. W serii A2 jedenaście rat to osiem po 80 zł i trzy po 90 zł od nominału 1 000 zł, a reszta 90 zł płatna jest w dniu wykupu (tekst jednolity warunków A2). We wrześniu 2026 roku spółka przesunęła do 30 czerwca 2031 roku ostatni dzień płatności odsetek, w którym możliwy jest dobrowolny wykup, w związku z planowaną asymilacją serii A2 z serią A1 (raport 15/2026). Oprocentowanie serii A2 to WIBOR 3M plus 2,0 punktu procentowego, czyli według bazy 5,86% rocznie, a odsetki od całej emisji wynoszą rocznie około 0,53 mln zł.* Zysk operacyjny z 2025 roku pokrywał ten koszt kilkakrotnie, ale szersza ocena wymaga zobaczenia, jak spółka sfinansuje wzrost portfela, zanim zacznie spłacać kapitał.

Na co patrzeć dalej:

  • Raport za III kwartał 2026 roku, zapowiedziany na 10 listopada: przepływy operacyjne, odsetki, odpisy i sprzedaż, która musi przyspieszyć, by przychody zbliżyły się do prognozy.
  • Szczegóły umowy z bankiem z lipca 2026 roku: kwota, zabezpieczenie i to, czy bank obejmie pojazdy już zastawione na rzecz obligatariuszy (warunki emisji zakazują ich obciążania, gdy wskaźnik jest poniżej 160%).
  • Oświadczenie o wskaźniku zabezpieczenia na 31 grudnia 2026 roku, które spółka publikuje w styczniu, oraz ewentualne dane o przeterminowaniach.
  • Zakończenie asymilacji serii A2 z A1 i pozostałe zmiany warunków emisji.

* Nasze wyliczenia na podstawie danych ze sprawozdań i raportów wskazanych w tekście; kapitał własny do aktywów to kapitał podzielony przez sumę bilansową z raportu za II kwartał 2026 roku.

Karta spółki: Internetowy Fundusz Leasingowy na obligacyjnyinwestor.pl. Dokumenty i raporty: relacje inwestorskie IFL.

Materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polityka prywatności·Archiwum newsów rynkowych·Wyszukiwarka obligacji·Kontakt
Czy wiesz, że? (dotknij, aby przeczytać)

"Rynek niedźwiedzia" wzięło się od handlarzy skórami niedźwiedzia w Londynie na początku XVIII wieku, którzy sprzedawali skórę zwierzęcia, zanim je złapali (odpowiednik dzisiejszej krótkiej sprzedaży). Nazywano ich "bear-skin jobbers", skrócone do "bear". Termin udokumentowany już w 1761 roku w książce Thomasa Mortimera. Pochodzenie "rynku byka" jest mniej jednoznaczne, historycy nie są zgodni, prawdopodobnie nawiązanie do walk zwierząt (bull-baiting) popularnych w tamtej epoce.

Źródło: Merriam-Webster